Zgodnie z projektem nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, spod egzekucji komorniczej będzie wyłączone 75 proc. środków pochodzących z budżetu lub Narodowego Funduszu Zdrowia, które zakład opieki zdrowotnej wykorzystuje np. na pokrycie kosztów świadczeń zdrowotnych, zakup leków czy wypłatę wynagrodzeń pracowników.

- Projektowana nowelizacja ma na celu ograniczenie najbardziej dotkliwego dla szpitali sposobu egzekucji z wierzytelności przysługujących im z NFZ - podkreśla Aleksander Woźnicki, szef działu procesowego Kancelarii Gessel.

Jego zdaniem, ma to zapewnić bieżące finansowanie szpitali. Dzięki temu placówki medyczne będą mogły przyjmować pacjentów i wypłacać pensje swoim pracownikom. Obecnie bowiem zakłady opieki zdrowotnej nie podlegają żadnej szczególnej ochronie jako dłużnicy w postępowaniu egzekucyjnym. Komornik ma prawo zająć wszystkie środki na ich rachunkach bankowych, również te, które pochodzą z NFZ.

To rozwiązanie cieszy dyrektorów zadłużonych szpitali, którzy zawarli porozumienia z wierzycielami, a w razie kłopotów ze spłatą nie mogli opędzić się od działań komorniczych.

- Takie rozwiazanie pomogłoby zachować względną stabilizację w szpitalu i umożliwiłoby normalnie funkcjonowanie – uważa Grzegorz Nowak, dyrektor Szpitala Powiatowego w Świętochłowicach. 

Przypomina, że firma udzielająca szpitalowi pożyczki czy skupująca jego długi, w umowie rości sobie prawo do przeniesienia środków finansowych z kont szpitala na pokrycie swoich należności. W przypadku problemów ze spłatą, ma prawo wejść na konto placówki i bez pytania czy powiadamiania szpitala, zabrać pieniądze. To praktycznie uniemożliwia dalsze funkcjonowanie placówki.

- Nie chodzi o to, by nie spłacać swoich długów, bo taką świadomość dyrektor szpitala musi mieć – mówi dyrektor Nowak, zwracając jednak uwagę, że nie zawsze jest to wina jednego człowieka, który stara się poradzić sobie z narastającym latami długiem, wynikającym z różnych powodów.

W sytuacji, gdy wierzyciel pobiera swoje należności, przez co szpital został pozbawiony środków na funkcjonowanie, jest m.in. Szpital im. E. Biernackiego w Pabianicach, o którym pisaliśmy na portalu rynekzdrowia.pl. Placówka w ogóle nie przyjmuje chorych, nie wykonuje zabiegów planowych, a pracownicy nie dostali swoich pensji jeszcze za grudzień.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH