Komisja poparła zmianę planu finansowego NFZ na 2016; zaskoczeń nie było Fot. PTWP

Podczas czwartkowego (1 grudnia br.) posiedzenia Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała projekt zmiany planu finansowego NFZ na rok 2016. Maciej Miłkowski, z-ca prezesa NFZ ds. finansowych poinformował ponadto, że w roku 2017 NFZ będzie monitorował wyceny świadczeń i nie wyklucza ich zmiany.

Posiedzenie Komisji Zdrowia miało na celu m.in. zaopiniowanie projektu zmiany planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2016 rok. O szczegółach modyfikacji poinformował komisję z-ca prezesa NFZ ds. finansowych Maciej Miłkowski.

Zmiana planu finansowego NFZ na rok 2016 uzyskała pozytywną opinię Komisji Zdrowia - „za” zagłosowało szesnastu posłów, przeciw było trzech, wstrzymało się natomiast pięciu.

Modyfikacje planu miały charakter stosunkowo drobnych korekt, które nie wiązały się ze zmianami dotyczącymi ogólnej puli środków bezpośrednio przeznaczonych na świadczenia. Przychody NFZ zaplanowane na 2016 r. miały wynieść ogółem 72,6 mld zł, ostatecznie osiągnęły 72,7 mld zł. Koszty, planowane na 74,6 mld zł, osiągnęły po korektach 75,1 mld zł.

Zwiększenie przychodów było podyktowane m.in. zwiększonym przychodem związanym z instrumentami dzielenia ryzyka (o 58,9 mln zł ). W pozycjach kosztowych Funduszu informował m.in. o wzroście rezerwy na zobowiązania wynikające z postępowań sądowych - zwiększeniu w planach finansowych oddziałów wojewódzkich NFZ o kwotę 56,8 mln zł.

Informacje o wzroście planowanych kosztów sądowych ponoszonych przez NFZ oraz o spadku dochodów z lokat wzbudziły szczególne zainteresowanie posłów.

- Zwiększacie do ponad ćwierć miliarda złotych sumę pieniędzy wydawanych w tym roku na odszkodowania sądowe. Z czego wynika aż tak gigantyczna kwota? - dopytywał poseł Paweł Skutecki (Kukiz’15).

Dodał, że jest przeciwny zmianom, ponieważ z projektu wynika, że "rezerwa na zobowiązania wynikające z postępowań sądowych wyniesie po zmianie 262 mln zł, to jest to ponad ćwierć miliarda, które trzeba z NFZ wyciągać drogą sądową”.

Z kolei zainteresowanie posłanki Józefy Hrynkiewicz (PiS) wzbudziły dochody Funduszu z lokat.
- Ponieważ wiem że są bardzo duże opóźnienia w zapłacie za świadczenia i to bardzo obciąża placówki ochrony zdrowia, to chciałam zapytać co to za lokaty, jaka jest ich wysokość, jakie są z nich dochody i dlaczego one są - dociekała posłanka.

- Jeśli chodzi o lokaty, to NFZ lokuje wolne środki finansowe w depozytach u ministra finansów - odpowiedział prezes Miłkowski.

Sprecyzował, że są to "środki czasowo wolne i nie są one wysokie". - W związku z tym, że oprocentowanie jest bardzo niskie, tę pozycję zmniejszamy o 189 tys. zł - wyjaśnił. Zapewnił przy tym, że Fundusz zawsze płaci świadczeniodawcom w terminie i "nie ma takiej sytuacji, że nie płaci zgodnie z umową".

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH