Komercyjnie w publicznym szpitalu? Ten wariant resort też rozważy Pobierane opłaty za przyjęcia poza normalnymi godzinami pracy i poza limitem musiałyby być oficjalnie rejestrowane a pacjent otrzymywałby rachunek.

Marszałkowie wystąpił do ministra zdrowia o umożliwienie szpitalom publicznym przeprowadzania płatnych zabiegów. Wcześniej uczynił to Związek Powiatów Polskich. Prawdopodobnie propozycja samorządowców nie spotka się z aprobatą resortu.

Jednak pewne plany co do możliwości wprowadzenia płatnych usług w publicznych szpitalach ministerstwo przedstawi w nowym rozdaniu reformy ochrony zdrowia. Jak wynika z nieoficjalnych informacji, do których dotarł portal rynekzdrowia.pl resort raczej nie zgodzi się, aby w normalnych godzinach przyjęć pacjentów można było ominąć kolejkę i np. prywatnie skorzystać z porady lekarskiej czy badania diagnostycznego w publicznym szpitalu.

Według prawnych przymiarek, już po normalnych godzinach przyjęć szpital mógłby pobierać opłaty. Tu także wszystko musiałoby być oficjalnie rejestrowane. Np. wpłaty poprzez kasy fiskalne, które mają być wprowadzone. Pacjent otrzymywałby rachunek. Również byłaby tworzona oficjalna „kolejka”, jeżeli powstałaby taka potrzeba.

Spokojnie i w kolejce
Co do oficjalnego stanowiska na ten temat to resort na razie milczy, tłumaczy, że pracuje nad nowym pakietem reform. – Wszystkie nowe rozwiązania zostaną ogłoszone po ukończeniu prac nad nimi – mówi nam Piotr Olechno, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia.

Możliwość świadczenia komercyjnych usług powinna ucieszyć publiczne szpitale, ponieważ będą mogły one wykorzystać w pełni chociażby swój bardzo drogi sprzęt. Jednak okazuje się, że najlepiej na takim rozwiązaniu zarobiłyby duże, znane ośrodki. Mniejsze szpitale raczej nie wiążą z takim rozwiązaniem wielkich nadziei.

– Na razie nie analizowaliśmy dokładnie takiej sytuacji, ale biorąc pod uwagę to, że ludność na naszym terenie nie jest zamożna to prawdopodobnie bariera finansowa spowoduje, iż pacjenci nadal będą korzystać z usług w ramach NFZ, nawet jeżeli oznacza to oczekiwanie w kolejce – tłumaczy nam Joanna Kozłowiec, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej.

– Tu życie płynie spokojniej niż w dużych miastach, ludzie nie są tak zapracowani, mają więcej czasu, ale mniej pieniędzy – dodaje.

Do konkurencji daleko
Szpitale prywatne nie boją się raczej ewentualnej konkurencji ze strony publicznych placówek, choć uważają, że te nie powinny zajmować się komercyjnymi usługami.

– Z uzyskanej opinii prawnej na temat świadczeń realizowanych przez publiczne zakłady opieki zdrowotnej, jednoznacznie wynika, że szpitale publiczne nie mogą realizować komercyjnych świadczeń, o ile nie są przekształcone w spółki prawa handlowego – mówi nam Adam Rozwadowski, prezes i właściciel Centrum Medycznego ENEL-MED S.A

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH