Komercyjne świadczenia w szpitalach poza kontraktem z NFZ - będą możliwe?

Możliwość udzielania przez szpitale komercyjnych świadczeń zdrowotnych poza kontraktem z Narodowym Funduszem Zdrowia zostanie wpisana do przygotowywanego projektu ustawy - zapowiedział we wtorek (11 czerwca) wiceminister zdrowia Sławomir Neumann.

Neumann, który był jednym z gości konferencji naukowej w Uczelni Łazarskiego pod hasłem "Optymalny model organizacji systemu ochrony zdrowia", przedstawił planowane przez resort zmiany.

Wiceminister zapowiedział, że w proponowanych przepisach znowelizowanej ustawy o dzialalności leczniczej znajdzie się zapis dotyczący wszystkich szpitali, niezależnie od struktury organizacyjnej, jasno mówiący o tym, że szpitale mogą udzielać świadczeń komercyjnych poza kontraktem z NFZ.

Chcemy to dobrze opisać, aby nie zostawić wątpliwości, kiedy i jak można prowadzić działalność komercyjną poza Narodowym Funduszem Zdrowia, opisując też gwarancje dla tych pacjentów, którzy korzystają ze świadczeń opłacanych przez NFZ - dodał.

- W nowelizowanej ustawie o działalności leczniczej będzie jasny dla wszystkich zapis, że szpitale - niezależnie od swojej formy organizacyjnej - będą mogły udzielać świadczeń komercyjnych. Zgadzam się z poglądem, że obecnie prawo nie zakazuje takiej działalności - stwierdza wiceminister zdrowia, Sławomir Neumann, przypominając jednak odmienną interpretację płatnika.

- Z obawy przed NFZ część dyrektorów rezygnuje z pobierania opłat za świadczenia komercyjne. Zdajemy sobie sprawę, że możliwości publicznych jednostek nie są realizowane w 100 procentach i nadal jest przestrzeń, by po wykonaniu kontraktu dla NFZ, wykorzystać moce przerobowe, środki, ludzi i sprzęt. Musimy skończyć z fikcją. Nowelizacja rozwieje te obawy. 

Jak mówił, obecnie jest to teoretycznie możliwe, jednak wielu właścicieli szpitali ma wątpliwości i nie wykorzystuje potencjału swoich placówek w obawie przed sankcjami.

Ponadto Neumann przypomniał, że toczą się rozmowy z ekspertami dotyczące przedstawionych przez resort planów dotyczących decentralizacji NFZ, tworzenia regionalnych map zapotrzebowania zdrowotnego, a także wprowadzenia systemu dodatkowych ubezpieczeń.

- Ubezpieczenia dodatkowe to szansa na lepsze wykorzystanie środków, które już dziś trafiają do systemu ochrony zdrowia z prywatnych kieszeni pacjentów - podkreślił

Przedstawione w marcu plany ministerstwa dotyczące reformy NFZ przewidują m.in. większą niezależność oddziałów regionalnych NFZ. Ministerstwo Zdrowia chce także zlikwidować warszawską centralę NFZ i powołać odrębny urząd, który zajmie się wyceną świadczeń zdrowotnych i oceną ich jakości. To samorządy mają decydować o kształtowaniu regionalnej polityki zdrowotnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH