Mimo braku ustawy o przekształceniach szpitali w spółki prawa handlowego wielkopolskie lecznice znalazły sposób, jak poradzić sobie w tej sytuacji. - Wielkopolskie szpitale będą się komercjalizowały. Do tego nie jest nam konieczna nowa ustawa, która zakłada umorzenie długów. Nasze jednostki nie są zadłużone - mówi wicemarszałek Krystyna Poślednia. Przekształcenie szpitali jest potrzebne m.in. po to, aby znalazły inwestorów.

Jak tłumaczy pani wicemarszałek, w regionie przyjęto inną drogę, która także doprowadzi do komercjalizacji. Najpierw każda lecznica zostanie zrestrukturyzowana i wzmocniona, lepiej przygotowana organizacyjnie, a dopiero na końcu przejdzie proces komercjalizacji. Będzie to robione stopniowo. Oznacza to, że żadna rewolucja Wielkopolsce nie grozi.

Jedną z form wzmocnienia obecnych szpitali jest łączenie placówek o podobnym profilu. I tak szpital płucny w Ludwikowie pod Poznaniem został przyłączony do Wielkopolskiego Centrum Chorób Płuc w Poznaniu i od 1 października pracuje pod zmienionym szyldem jako Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii.

Z kolei największy w regionie Wojewódzki Szpital wchłonął m.in. szpital ortopedyczny. To jednak nie koniec. Podpoznańska kardiologiczno-rehabilitacyjna placówka w Kowanówku przyjęła pod swój szyld szpital w Miłowodach. W Kaliszu zaś samodzielność z powodu przyłączenia do większej lecznicy stracił szpital dziecięcy.

- Za dwa-trzy lata przynajmniej jedna trzecia naszych szpitali będzie gotowa, aby można zacząć je prywatyzować - twierdzi Krystyna Poślednia.

O pewnym zaawansowaniu w przekształcaniu można mówić w przypadku lecznic powiatowych. Od maja zeszłego roku funkcjonuje jako spółka szpital we Wrześni. W tym roku inny powiatowy - w Pleszewie poszedł w jego ślady, a od stycznia 2009 roku będzie leczył już jako spółka handlowa powiatowy szpital w Rawiczu.

Najstarszym skomercjalizowanym szpitalem, nie tylko w Wielkopolsce, ale i w kraju, jest Centrum Medyczne HCP Sp. z o.o. z Poznania. Już od ośmiu lat ta placówka jest zarządzana w oparciu o przepisy prawa handlowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH