Kolejny szpital sprzedaje oddział kardiologii: inwestor strategiczny pilnie poszukiwany

Dąbrowscy radni przyjęli 12 września br. uchwałę o likwidacji oddziału kardiologii z intensywnym nadzorem kardiologicznym, poradni kardiologicznej, pracowni EKG i pracowni echokardiograficznej w Szpitalu Specjalistycznym im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej. To druga lecznica w Polsce przekazująca kardiologię w prywatne ręce. Wcześniej na podobne rozwiązanie zdecydował się Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie.

W uzasadnieniu projektu uchwały czytamy, że likwidacja wspomnianych komórek organizacyjnych związana jest z koniecznością restrukturyzacji szpitala w związku ze stale wzrastającym zadłużeniem oraz z poszukiwaniem nowych rozwiązań umożliwiających optymalizację kosztów finansowania placówki.

Dyrektor lecznicy spodziewa się, że przychody z czynszu przewyższą dochody uzyskiwane przez oddział kardiologii i pozwolą na rozwój pozostałych zakresów udzielania świadczeń.

Potrzebna kompleksowa oferta

- Uważam, że podjęta decyzja będzie korzystna dla szpitala i dla pacjentów. Zależy nam, aby usługi kardiologiczne nadal były świadczone na wysokim poziomie. Biorąc jednak pod uwagę otoczenie i warunki rynkowe, w jakich przyszło nam obecnie działać, nie jesteśmy w stanie konkurować w tej dziedzinie. Dlatego zamierzamy pozyskać inwestora strategicznego, który nie tylko utrzyma dotychczasową ofertę, ale także ją rozszerzy i uczyni kompleksową - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Zbigniew Grzywnowicz, pełniący obowiązki dyrektora lecznicy w Dąbrowie Górniczej.

Wybrany w konkursie podmiot będzie zobowiązany do utrzymania zakresu udzielanych świadczeń i profilu działalności. Przejmie również pracowników likwidowanych jednostek w zakresie  przypisanych im etatów, zgodnie z art. 23' Kodeksu Pracy.

Oddział kardiologii z intensywnym nadzorem kardiologicznym w dąbrowskim szpitalu ma 38 łóżek, w tym 10 na sali intensywnego nadzoru kardiologicznego z pełnym monitoringiem pacjenta i dostępnością do urządzeń ratujących życie. Przy oddziale znajduje się pracownia wyposażona w nowoczesny aparat do wykonywania badania echokardiograficznego serca. W jednostce pracuje pięciu specjalistów z dziedziny kardiologii. Jej kontrakt z NFZ jest wart około 4 mln zł.

- Oddział zamykał każdy rok z zyskiem, ponieważ świadczenia kardiologiczne są, w porównaniu z innymi, stosunkowo dobrze wyceniane. Jeśli jednak chcemy zachować dotychczasowy zakres oferowanych usług medycznych, musimy dobrze gospodarować środkami, które mamy do dyspozycji. Trzeba myśleć o całym szpitalu - podkreśla dyrektor Grzywnowicz.
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH