Kolejny projekt MZ, który daje szpitalom więcej swobody w planowaniu pracy lekarzy Fot. Piotr Waniorek/PTWP

Ministerstwo Zdrowia w poniedziałek (8 stycznia) opublikowało kolejny projekt dający szpitalom więcej swobody w planowaniu całodobowej opieki lekarskiej. Zdaniem MZ nowe przepisy zniwelują nierówne obciążenie pracą lekarzy w poszczególnych komórkach organizacyjnych szpitala.

Projekt przewiduje, że szpitale będą mogły swobodniej planować harmonogram całodobowej pracy lekarzy. Zdaniem resortu nowe przepisy ułatwią dyrektorom szpitali zarządzanie placówką i pomogą w bardziej racjonalnym wydatkowaniu środków publicznych.

"Oczekiwanym efektem wprowadzanych regulacji jest poprawa jakości udzielanych świadczeń i bezpieczeństwa pacjentów zaopatrywanych przez danego świadczeniodawcę" - przekonuje MZ. Dodaje, że projekt pomoże też zoptymalizować czas pracy lekarzy oraz ich zaangażowanie w udzielanie świadczeń.

"Przedmiotowa zmiana niweluje nierówne obciążenie pracą lekarzy w poszczególnych komórkach organizacyjnych świadczeniodawcy i nieadekwatne względem potrzeb zdrowotnych pacjentów" - czytamy w projekcie.

To już kolejny projekt dający szpitalom więcej swobody w planowaniu zabezpieczenia całodobowej opieki lekarskiej. Pod koniec grudnia MZ przekazało do konsultacji publicznych projekt rozporządzenia, które przewiduje, że w niektórych sytuacjach lekarz będzie mógł jednocześnie pełnić dyżur na różnych oddziałach szpitala. Autorzy projektu zapewniali, że zmiany "nie będą miały negatywnego wpływu na jakość udzielanych świadczeń".

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH