Kolejny odcinek pabianickiego serialu: zablokowane konta i groźba ewakuacji Aby uratować pabianicki szpital potrzeba coraz więcej złotówek...

Zadłużonemu na ponad 100 mln zł szpitalowi w Pabianicach znów grozi ewakuacja. Jego konta po raz kolejny zostały zablokowane przez wierzycieli, co oznacza, że pracownicy nie dostaną uposażeń.

Nie ma również środków na finansowanie bieżącej działalności lecznicy.

- Obecnie mamy 346 hospitalizowanych osób, nie licząc pobytów dziennych na psychiatrii i rehabilitacji - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Katarzyna Godlewska, rzecznik szpitala. - Sytuacja jest dramatyczna. Zapas leków skończy się najdalej za dwa dni, a na zakup nowych nie mamy obecnie środków.

Zbigniew Dychto, prezydent Pabianic, w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl nie ukrywa, że cała nadzieja w negocjacjach z firmą Electus SA, które w poniedziałek (10 sierpnia) rozpoczął Marcin Ostojski, likwidator szpitala.

- Electus zablokował konta 27 lipca, dosłownie na kilka dni przed terminem, w którym na jego konto miała wpłynąć rata spłaty zobowiązań, tj. przed 31 lipca - informuje Katarzyna Godlewska. - Znajdowały się tam środki w wysokości około 800 tys. zł, przygotowane nie tylko dla Electusa, ale także dla ZUS. Faktem jest, że jedna rata dla firmy Electus wynosi 1 mln zł, ale na uzupełnienie tej kwoty pozostawało kilka dni.

- Mamy nadzieję, że na decyzję firmy Electus SA nie wpłynął fakt, że 24 lipca rozpoczął się proces likwidacji SPZOZ - dodaje rzecznik szpitala. - Jeśli sytuacja nadal będzie rozwijać się w tym kierunku, likwidacja poprzedzająca przekształcenie zamieni się w likwidację upadłościową. Szkoda, bo w możliwość skorzystania z planu B zostało już włożone bardzo wiele pracy i wszyscy postrzegamy go, jako naszą wielką szansę.

Electus: wciąż chcemy rozmawiać

- Nasze porozumienia ze szpitalem w Pabianicach przestały funkcjonować już w kwietniu - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Wioleta Błochowiak, wiceprezes Electus SA. - Ponieważ nie można było liczyć na regularne wpłaty, próbowaliśmy zawierać krótkie, przejściowe umowy, które, jak sądziliśmy, dawały realne możliwości spłacania zadłużenia i stanowiły szansę na uporządkowanie sytuacji. Okazało się jednak, że także z nich szpital nie był w stanie się wywiązać.

Wioleta Błochowiak podkreśla, że Electus SA nadal może dojść do porozumienia z pabianicką lecznicą, ale pod warunkiem, że zawarte porozumienia będą przestrzegane. Wiceprezes firmy zwraca uwagę na fakt, że już obecnie negocjowane są kolejne ustalenia, a Electus analizuje szczegółowo sytuację pod kątem realnych możliwości finansowych szpitala.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH