Kolejne uzdrowiska będą komunalizowane. Pora na Dolny Śląsk

Uzdrowiska Szczawno-Jedlina oraz Uzdrowisko Lądek-Długopole na Dolnym Śląsku, to dwie kolejne spółki uzdrowiskowe, które zamiast trafić w ręce prywatnego właściciela mają przejść nieodpłatnie na własność samorządu województwa dolnośląskiego. - To dobra decyzja - twierdzą samorządowcy, bo jak przekonują na przekazaniu uzdrowisk samorządom lokalnym zyskają nie tylko zdroje, ale też gminy i mieszkańcy.

Do tej pory Ministerstwo Skarbu Państwa skomunalizowało cztery spółki uzdrowiskowe: Uzdrowisko Ciechocinek, Uzdrowisko Kołobrzeg, Uzdrowisko Świnoujście i Uzdrowisko Busko-Zdrój. W planach jest komunalizacja, m.in. Uzdrowiska Rymanów  na rzecz województwa podkarpackiego, a także być może Uzdrowiska Rabka.

Jak przekazał nam Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha są już też decyzje ministra, marszałka i sejmiku województwa w sprawie dolnośląskich spółek uzdrowiskowych. Pozostały sprawy czysto formalne.

Samorząd wie lepiej
Zdaniem prezydenta Wałbrzycha przekazanie własności spółek uzdrowiskowych samorządowi wojewódzkiemu, po pierwsze - skróci drogę decyzyjną dotyczącą ich przyszłości, po drugie - przybliży te podmioty gospodarczo do lokalnej społeczności, a po trzecie - uprości proces zarządzania.

- Kierowanie spółką poprzez wpływanie na zarząd ze szczebla ministerialnego w Warszawie dawno przestało być traktowane jako najbardziej efektywny sposób zarządzania - podkreśla Roman Szełemej.

Także Urszula Burek, zastępca burmistrza Szczawna Zdroju zwraca uwagę na pozytywny aspekt przeniesienia decyzyjności z Warszawy na Dolny Śląsk.

- Mamy nadzieję, że fakt ten wpłynie na szybsze podejmowanie tak potrzebnych decyzji - przekonywała burmistrz Burek na spotkaniu samorządowców i zarządzających uzdrowiskami w Szczawnie Zdroju, dotyczącym strategii rozwoju uzdrowisk.

Z kolei prezes zarządu Uzdrowiska Szczawno-Jedlina, Beata Szczepankowska zwraca uwagę na fakt, że komunalizacja uzdrowisk dolnośląskich wpisuje się w samą strategię województwa, która została opracowana przez urząd marszałkowski do 2020 r. Zakłada ona rozwój turystki, zwłaszcza w zakresie turystyki uzdrowiskowej, która jest niewątpliwie szansą na zdynamizowanie dotychczasowych usług uzdrowiskowych.

- Liczymy się z tym, że kiedy dojdzie do komunalizacji, to z uwagi na bliskość właściciela, wszelkie strategiczne dla uzdrowiska decyzje będą podejmowane szybciej. Poza tym trzeba pamiętać, że dla Ministerstwa Skarbu Państwa spółki uzdrowiskowe nie miały znaczenia strategicznego. Dlatego dobrze się stało, że minister zdecydował, że albo trzeba je sprywatyzować, albo skomunalizować - tłumaczy prezes Szczepankowska.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH