Kolejkowy barometr WHC: utrzymuje się negatywny trend w dostępie do świadczeń W ocenie Fundacji WHC Polacy mają coraz gorszy dostęp do świadczeń zdrowotnych Fot. Archiwum RZ

Według Fundacji Watch Health Care, która od pięciu lat monitoruje kolejki w ochronie zdrowia, Polacy mają coraz gorszy dostęp do świadczeń zdrowotnych. Kolejki nie uległy skróceniu, a negatywny trend w dostępie do świadczeń utrzymuje się.

Krzysztof Łanda, prezes Fundacji WHC, komentując najnowszy kolejkowy barometr, wskazuje, że ”choroba systemu ochrony zdrowia postępuje od lat, a pakiet kolejkowy to fikcja”.

Wyjaśnia, że w stosunku do ub.r. czas oczekiwania na świadczenia zdrowotne w Polsce wydłużył się o tydzień. Zgodnie z najnowszym Barometrem WHC, aby uzyskać podstawowe, gwarantowane świadczenia zdrowotne, Polacy czekają obecnie średnio 2,9 miesiąca.

Rekordowym przypadkiem kolejki jest wyznaczenie terminu na wykonanie endoprotezoplastyki stawu kolanowego (przypadek stabilny) w jednej z gliwickich placówek na 2026 r. (126 miesięcy).

Najdłuższe średnie czasy oczekiwania odnotowane zostały w następujących dziedzinach medycyny: ortopedia (17,12 mies.), stomatologia (9,02 mies.), neurochirurgia (5,72 mies.), okulistyka (5,29) i chirurgia plastyczna (4,89 mies.). Z kolei najkrótsze kolejki zostały zaobserwowane w neonatologii (ok. 2 tyg.), onkologii (ok. 2,4 tyg.), radioterapii onkologicznej (ok. 2,4 tyg.), chirurgii onkologicznej (2,9 tyg.) oraz położnictwie i ginekologii (ok. 3 tyg.).

Fundacja Watch Health Care sporządziła zestawienie 10 najdłuższych kolejek do świadczeń zdrowotnych (średni czas oczekiwania, podany w miesiącach). Oto ona:
1. endoprotezoplastyka stawu kolanowego - przypadek stabilny (67,48)
2. endoprotezoplastyka stawu biodrowego (51,44)
3. zabieg usunięcia zaćmy (24,93)
4. rehabilitacja w ośrodku rehabilitacji dziennej (13,45)
5. operacja usunięcia jądra miażdżystego (13,03)
6. wizyta u ortodonty (12,42)
7. operacja zmniejszenia piersi (11,75)
8. dyscektomia szyjna z artroplastyką (ruchoma proteza dysku) (10,19)
9. rekonstrukcja piersi- wstawienie implantu typu ekspander (9,97)
10. zabieg usunięcia żyły (flebektomia) (9,83)

Krzysztof Łanda zauważa, że trudną sytuację polskich pacjentów miała zmienić dyrektywa o opiece transgranicznej. - W Polsce wdrożono tę dyrektywę w taki sposób, aby naprawdę trudno było skorzystać z jej dobrodziejstw - skomentował ekspert.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH