Państwowa Inspekcja Pracy ma uwagi do nowych przepisów wprowadzających dodatkowe obowiązki pracodawców dotyczące wyznaczenia pracowników do udzielania pierwszej pomocy. PIP zwróciła się do resortu pracy o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

Nowelizacja Kodeksu Pracy, która wprowadza dodatkowe obowiązki pracodawców w zakresie wyznaczenia pracowników do udzielania pierwszej pomocy, ochrony przeciwpożarowej oraz ewakuacji pracowników wchodzi w życie 18 stycznia.

- Nowe uregulowania dotyczące każdego pracodawcy, bez względu na liczbę zatrudnionych w zakładzie pracy osób, wywołują liczne wątpliwości, wymagające wyjaśnienia wspólnie z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej - podkreślił w komunikacie zastępca głównego inspektora pracy ds. nadzoru Marian Liwo.

Dla wdrożenia wprowadzanych zmian „niezbędne jest podjęcie działań organizatorskich i szkoleniowych przez pracodawców, jak też poniesienie przez nich określonych kosztów“. Według PIP, krótki okres od dnia ogłoszenia tej nowelizacji do dnia wejścia jej w życie, nie zapewnia niezbędnego czasu na realizację nowych obowiązków.

- Mając na uwadze wskazane okoliczności, PIP nie będzie prowadziła do końca stycznia czynności kontrolnych w zakresie realizacji przez pracodawców tych obowiązków. W tym czasie inspektorzy pracy będą podejmowali działania informacyjno-edukacyjne, szczególnie wobec małych pracodawców, w zakresie przepisów nie budzących wątpliwości - poinformował Liwo.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH