Koder - tylko słowo z języka gier, czy nazwa nowego zawodu System jednorodnych grup pacjentów w różnych krajach różne imię ma...

- Opracowany przez NFZ system rozliczeń świadczeń medycznych według Jednorodnych Grup Pacjentów tak naprawdę wdrożyli koderzy JGP - mówił wiceprezes NFZ Jacek Grabowski czyniąc w ich stronę ukłon podczas niedawnej konferencji szkoleniowej koderów ze szpitali i kadry zarządzającej Funduszu.

Czyżby w ochronie zdrowia pojawiała się nowa grupa specjalistów - koderów? Komu powierzać zadania rozliczeń według JGP, skoro istnieje wyraźna różnica pomiędzy zasadami diagnozowania dla potrzeb klinicznych a kodowaniem chorób i procedur medycznych dla potrzeb statystycznych oraz rozliczeń z oddziałami NFZ? Portal rynekzdrowia.pl zapytał o to kadrę zarządzającą w szpitalach.

Wszyscy nasi rozmówcy podkreślają, że zawód koder nie istnieje. Faktem jest jednak, że ktoś musi mozolnie kodować procedury i po prostu się na tym znać. Na osobach odpowiedzialnych za rozliczanie świadczeń ciąży duża odpowiedzialność. Błędy niejasnego systemu, mogą kosztować szpitale bardzo dużo. Złe zakwalifikowanie i zakodowanie procedur grozi szpitalowi stratą lub – co gorsza – można narazić się ze strony Funduszu na zarzut wyłudzenia pieniędzy, co może skutkować poważną karą.

Kto pełni w szpitalach rolę kodera? W zależności od placówki bywa bardzo różnie. W Szpitalu Wojewódzkim w Zamościu przygotowywana jest specgrupa. W jej skład wchodzą na razie pracownik działu informatycznego szpitala, pracownik z działu organizacji oraz z księgowości.

– Skład grupy jeszcze nie jest do końca sprecyzowany. Na razie tworzona jest na bazie tych trzech osób, które muszą mieć bardzo ścisły kontakt z lekarzami. To ma być swego rodzaju filtr, do którego będą spływały wszystkie dane, który będzie wyłapywał błędy i wyjaśniał wszystkie wątpliwości – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Ryszard Pankiewicz, rzecznik szpitala. – Jednak nad całością musi czuwać lekarz – zaznacza.

W szkołach kodowania (jeszcze) nie uczą
W Szpitalu Specjalistycznym Świętego Wojciecha w Gdańsku kodowaniem zajmują się także lekarze, ale na niewielu oddziałach. Większość prac związanych z kodowaniem spada na przeszkolone sekretarki medyczne i dział statystyki, choć...

Jak mówi nam doktor Maria Rąbca-Kraik z tego gdańskiego szpitala, administracja tej placówki nie jest jeszcze w pełni gotowa do prowadzenia kodowania w oparciu o obszerną wiedzę na temat procedur medycznych. Tego nie uczą w szkołach. Kodujące osoby wiedzę na temat prowadzenia rozliczeń według systemu JGP zdobyły same, pod presją potrzeb. Bazują na własnym doświadczeniu i na tym co podpowie im lekarz.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH