Kobierzyn: powstał społeczny komitet; "nie" dla podziału majątku szpitala

W Krakowie powstał Społeczny Komitet Wsparcia Rozwoju Szpitala Specjalistycznego im. dr Józefa Babińskiego. - Chcemy, aby ten szpital ocalał i funkcjonował lepiej niż do tej pory - deklarują założyciele komitetu.

W komitecie są m.in. były dyrektor szpitala dr Andrzej Kowal, dr Wanda Półtawska, Waldemar Rataj z Fundacji Pro Publico Bono, radny wojewódzki i przewodniczący małopolskiej "Solidarności" Wojciech Grzeszek, radny Skawiny Ryszard Majdzik, przewodnicząca Komisji Zakładowej NSZZ "S" w szpitalu Ewa Jędrys i Witold Gadowski.

- Zamknięcie szpitala, ograniczenie jego funkcji byłoby wielką szkodą dla Krakowa. To unikatowy, zabytkowy kompleks, który powinien służyć pacjentom - mówił na piątkowej (24 sierpnia) konferencji prasowej Witold Gadowski. - Naszym zdaniem ani jeden hektar z terenu szpitala nie powinien zostać wyłączony poza szpital i przeznaczony na działalność deweloperów - dodał.

Członkowie komitetu podkreślali, że chcą wspierać rozwój szpitala i rewitalizację terenu, na którym on funkcjonuje. Jednym z pomysłów komitetu jest stworzenie w Kobierzynie Muzeum Psychiatrii Polskiej.

- Szpital w Kobierzynie przez lata był miejscem zapomnianym, lekceważonym i borykał się ze zbyt małymi nakładami. Większość pracowników jest z tym miejscem bardzo związana - mówiła Ewa Jędrys. Dodała, że działające w szpitalu rada pracowników i związki zawodowe, które w maju rozpoczęły walkę o podwyżkę wynagrodzeń, nie chcą wywierać presji na nowego dyrektora. Protest jest zawieszony. Jednak załoga nadal pozostaje w sporze zbiorowym związanym z płacami.

Członkowie społecznego komitetu podkreślali, że nie zgodzą się na podział majątku szpitala ani na sprzedaż części terenu lub budynków należących do placówki.

Przypomnijmy, że nowym dyrektorem szpitala został 16 sierpnia Stanisław Kracik, prezes spółki Małopolskie Parki Przemysłowe, były wojewoda małopolski i samorządowiec z wieloletnim doświadczeniem. Szpital Specjalistyczny im. J. Babińskiego w Kobierzynie działa na terenie zabytkowego kompleksu szpitalno-parkowego, zatrudnia ponad tysiąc pracowników i leczy stacjonarnie ponad 800 pacjentów, oprócz tego udziela pomocy w trybie dziennym i ambulatoryjnym.

Zarząd Województwa podpisał porozumienie z placówką i spółką Małopolskie Parki Przemysłowe dotyczące rewitalizacji tego terenu. Jak powiedział Kracik, w Kobierzynie znajduje się 66 budynków, szpital korzysta obecnie z 21 z nich. Nowy dyrektor placówki planuje, by część nieruchomości przeznaczyć na prowadzenie usług socjalnych oraz świadczenia dla osób w podeszłym wieku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH