- Chcemy przejąć szpital w Polanicy - deklaruje w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl wicestarosta kłodzki, Marek Jagódka.

Jego zdaniem, placówka w Polanicy, razem z prowadzonym przez powiat ZOZ-em w Kłodzku i w Nowej Rudzie powinny trafić pod jeden zarząd właścicielski, który poprowadzi spójną politykę zdrowotną w regionie. Wniosek starostwa o przejęcie szpitala został już zgłoszony do ministra zdrowia.

Walka o kontrakt
Obecnie szpitale w Kłodzku i Polanicy, oddalone od siebie o dziesięć kilometrów, konkurują o kontrakt z NFZ na te same usługi medyczne. W efekcie oba szpitale mają umowę z płatnikiem, z której trudno jest utrzymać działalność. - Nowoczesny, dobrze wyposażony szpital w Polanicy, powinien pełnić funkcję zabiegową – twierdzi Jagódka. - Oddziały zachowawcze mogą zostać w placówce w Kłodzku.

Wicestarosta kłodzki twierdzi, że samorząd jest przygotowany na taki proces. Niegdyś przyłączenie szpitali w Nowej Rudzie i Dusznikach do ZOZ w Kłodzku ograniczyło generowanie strat przez te placówki. - Po raz pierwszy od lat, w 2007 roku uzyskaliśmy dodatni wynik finansowy – mówi Marek Jagódka.

Krajobraz po restrukturyzacji
W grudniu 2004 rada powiatu przyjęła uchwałę o likwidacji placówki w Dusznikach Zdroju. Szpital nie miał szans na kontrakt, konkurując z oddalonym o 5 km szpitalem w Polanicy.

Pół roku temu zapadła decyzja o zamknięciu funkcjonującego w budynku szpitala Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego. - Najpóźniej do końca czerwca tego roku mieliśmy obowiązek zakończyć działalność w szpitalu w Dusznikach Zdroju – przypomina wicestarosta.

Pacjenci z ZOL w Dusznikach zostali przeniesieni na oddział do Kłodzka. W budynku należącym do powiatu znajduje się tymczasowo pogotowie ratunkowe, starostwo planuje zagospodarować obiekt na potrzeby domu pomocy społecznej.

Powiat kłodzki prowadzi także szpital w Nowej Rudzie. Obie placówki dysponują ok. 500 łóżkami.
Specjalistyczne Centrum Medyczne w Polanicy posiada 303 łóżka. Nowy szpital, zbudowany kosztem 240 mln zł, jest wykorzystywany zaledwie w 60 procentach.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH