Kłęby dymu, strażacy i ewakuacja w szpitalu klinicznym: to tylko ćwiczenia, ale obowiązkowe

Prawdziwy dym wypełniający pomieszczenia i korytarze, zastępy straży pożarnej oraz innych służb mundurowych i tylko pacjenci pozorowani - tak Akademicki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu przygotowuje się do Euro 2012. 14 kwietnia przeprowadzono ćwiczenia z ewakuacją pacjentów na wypadek pożaru.

O godzinie 13:45 w pomieszczeniu magazynowym na drugim piętrze szpitala dochodzi do zaprószenia ognia i włączenia czujki dymu. Niecałą minutę później centralka sygnalizuje stan alarmu pożarowego. Kłęby dymu wydostają się na korytarz.

Pielęgniarka dyżurna w klinice potwierdza dyżurnemu Lokalnego Centrum Nadzoru wydobywanie się dymu. Na polecenie lekarza dyżurnego wciska przycisk ROP, który powiadamia bezpośrednio straż pożarną o zagrożeniu w szpitalu.

O godzinie 13:50 lekarz dyżurny informuje dyrektora szpitala i poleca personelowi wyprowadzenie pacjentów ze strefy zagrożonej. Na miejsce przybywają inspektor ochrony przeciwpożarowej i elektryk - odcinają dopływ prądu elektrycznego i rozwijają węże hydrantu, aby ugasić pożar. Zadymienie szpitala jest na tyle silne, że uniemożliwia dotarcie do źródła ognia.

Strażacy ewakuują pacjentów
W 10 minut od wybuchu pożaru przybywają służby ratownicze. Dwóch pacjentów nie udało się wyprowadzić z powodu silnego zadymienia korytarza. Kolejnych dwóch wzywa pomocy przez okna - znajdują się w pomieszczeniu, w którym zatrzasnęły się drzwi. Straż pożarna ewakuuje ich za pomocą drabin mechanicznych.

Niecały kwadrans po godzinie 14.00, kończą się działania ratownicze. Służby techniczne przywracają systemy szpitala do normalnego działania, straż pożarna sprawdza budynek, następuje oddymianie pomieszczeń.

Tak wyglądał scenariusz ćwiczeń przeprowadzonych wspólnie z policją, strażą pożarną i strażą miejską w Akademickim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu przy ulicy Borowskiej, w budynku A, w którym wkrótce zaczną funkcjonować Klinika Okulistyki oraz Klinika Angiologii, Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii. 

Procedury kryzysowe na Euro
Akademicki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu pełni rolę szpitala referencyjnego dla strefy kibica podczas Euro 2012. Oznacza to, że w przypadku konieczności hospitalizacji kibica ze strefy, zespół ratownictwa medycznego transportuje chorego na szpitalny oddział ratunkowy przy ul. Borowskiej. ASK jest jednym z czterech szpitali referencyjnych na terenie Wrocławia, biorących udział w zabezpieczeniu medycznym podczas mistrzostw Europy w 2012 roku.

- Szpitale referencyjne przygotowały szpitalne plany zarządzania kryzysowego, zawierające procedury postępowania w przypadku konieczności przyjęcia dużej ilości poszkodowanych lub wystąpienia zdarzenia masowego. Plany powstały przy pomocy ekspertów ze Światowej Organizacji Zdrowia - informuje portal rynekzdrowia.pl Jarosław Maroszek, dyrektor wydziału polityki zdrowotnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH