Klastry w medycynie: współpraca sektorowa z biznesem i nauką

W ostatnich latach mamy do czynienia z rozwojem w Polsce wielu inicjatyw klastrowych, w tym również wielu w medycynie i ochronie zdrowia. Dlatego najpierw trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czym tak naprawdę jest klaster? - pisze Michał Ekkert, prezes zarządu Szpitala w Knurowie sp. z.o.o., inicjator powołania i koordynator Śląskiego Klastra Medycznego.

Zgodnie z ogólną definicją dostępną na stronach Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, klaster to „geograficzne skupisko wyspecjalizowanych podmiotów, połączonych wzajemnymi interakcjami, działającymi w pokrewnych lub komplementarnych branżach, jednocześnie współdziałających i konkurujących ze sobą, w tym w szczególności: przedsiębiorstw, organizacji badawczych, instytucji otoczenia biznesu, podmiotów publicznych”.

Dlatego powinniśmy odróżnić klastry od tzw. porozumień branżowych skupiających wyłącznie przedstawicieli danego sektora i jego podwykonawców. Istotą klastra jest bowiem współpraca sektorowa z biznesem i nauką. Bezpośrednimi korzyściami z założenia klastra mogą być:
• współpraca podmiotów medycznych na szczeblu regionalnym lub ogólnopolskim
• uzyskanie źródeł finansowania projektów ze strony przedstawicieli biznesu oraz instytucji otoczenia biznesu ( np. regionalne izby gospodarcze)
• uzyskanie dostępu do bazy badawczej oraz zasobów kadrowych uczelni wyższych.

Taka współpraca może zakończyć się realnymi korzyściami, np. w postaci wdrożenia innowacyjnych technologii medycznych lub opracowaniem nowoczesnego patentu.

Należy bowiem pamiętać, iż przed nami olbrzymia szansa wynikająca z nowej perspektywy unijnej na lata 2014-2020, która promuje inicjatywy klastrowe oraz innowacyjną gospodarkę. W związku z tym należy wnikliwie przyjrzeć się zapisom 16 Regionalnych Programów Operacyjnych, które zawierają szczegóły związane z aplikowaniem o unijne dotacje.

W mojej ocenie współpraca w ramach klastra medycznego może być szczególnie efektywna w związku z informatyzacją ochrony zdrowia jaka ma być przeprowadzona do 2017 r. Wsparcie tych działań środkami unijnymi powinno doprowadzić do niebywałego unowocześnienia placówek medycznych oraz wprowadzić nowe, niedostępne w tej chwili dla pacjenta możliwości.

Wiążą się one m.in. z wdrażaniem rozwiązań z zakresu telemedycyny, która pozwoli nie tylko diagnozować pacjenta na odległość, ale w konsekwencji może ułatwić dostęp do specjalisty osobom starszym i schorowanym, a także przyczynić się do rozwiązania problemu kolejek w przychodniach.

Klastry jako konsorcja miały również możliwość ubiegania się o dotacje w ramach programów StrategMed i InnoMed realizowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju Programy te znacząco przyczyniły się do wypracowania nowoczesnych metod badawczych i diagnostycznych oraz rozwoju polskiej bioinżynierii medycznej.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH