Kierownicy z Centrum Onkologii i Instytutu Hematologii chcą połączenia placówek Kierownicy z Centrum Onkologii i Instytutu Hematologii chcą połączenia placówek. Fot. Archiwum

Kierownicy z Centrum Onkologii oraz Instytutu Hematologii i Transfuzjologii chcą połączenia obu placówek z początkiem nowego roku, apelują o pilne zakończenie prac na rozporządzeniem. Minister zdrowia zapewnia, że będzie ono przyjęte tak szybko, jak to możliwe.

W listach otwartych do ministra zdrowia Mariana Zembali oraz do premier Ewy Kopacz kierownicy klinik i zakładów naukowych z obu instytutów zwrócili się z prośbą o pilne przyjęcie projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie utworzenia Narodowego Instytutu Onkologii i Hematologii (NIOH).

Projekt przewiduje połączenie stołecznych placówek: Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie i Instytutu Hematologii i Transfuzjologii z dniem 1 stycznia 2016 r. Przewiduje też wydzielenie oddziału w Gliwicach.

Zembala powiedział PAP, że rozporządzenie będzie przyjęte, tak szybko jak to możliwe. - Zapewniam, że wszystko idzie w dobrą stronę i niebawem będzie taka decyzja - dodał. - Wszyscy się cieszymy, że taki instytut powstanie, elementem jego powstania jest również odłączenie się (oddziału Centrum Onkologii - PAP) w Gliwicach - powiedział minister.

Dodał, że połączenie obu instytutów oraz wydzielenie oddziału w Gliwicach pozwoli tym instytucjom się rozwijać. Oddział ten, jak ocenił, "jest niezależny, duży, mający swoje prawa i swoje działania". Wydzielenia oddziału, jak powiedział, chce również środowisko akademickie na Śląsku.

Spór o Gliwice

Jednak kierownicy Klinik i Zakładów Naukowych z obu instytutów w liście do ministra ocenili, że zaawansowany proces połączenia nie daje możliwości równoległego wszczęcia i prowadzenia postępowania przygotowawczego w sprawie wydzielenia oddziału w Gliwicach.

"Czynione propozycje wydzielenia oddziału w Gliwicach godzą w interes znanych i cenionych państwowych osób prawnych, a także budzą podejrzenie działania na szkodę instytutów i stanowią przejaw lekceważenia wniosków dyrekcji, rad naukowych i związków zawodowych" - napisano.

Sygnatariusze listu podkreślili, że korzyści płynące z połączenia instytutów są w pełni merytoryczne i obejmują m.in. możliwość optymalnego wykorzystania posiadanej infrastruktury technicznej oraz potencjału naukowego, diagnostycznego, leczniczego i edukacyjnego.

Ma powstać Narodowy Instytutu Onkologii i Hematologii

W liście wskazano m.in., że nie jest przewidywana nadrzędna rola NIOH nad innymi ośrodkami onkologicznymi i hematologicznymi w kraju. Zdaniem sygnatariuszy listu, wątpliwości zgłaszane w tym zakresie przez Polskie Towarzystwo Onkologiczne (PTO) oraz Naczelną Radę Lekarską (NRL) są bezprzedmiotowe.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH