Kielce: związki zawodowe przeciwne fuzji szpitali wojewódzkiego i dziecięcego Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielach Fot. Archiwum RZ

Związki zawodowe z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego i Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach nie zgadzają się na łączenie obu lecznic.

Władze woj. świętokrzyskiego, które jest organem prowadzącym dla obu lecznic odpierają zarzuty - zapewniają, że nikt nie straci pracy.

O połączeniu Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego (WSSD) z Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym (WSZ), dyskutowano w czwartek na nadzwyczajnej sesji sejmiku województwa.

Władze regionu chcą by szpital dziecięcy, zajmujący stare pawilony przy ul. Langiewicza, połączono z WSZ, usytuowanym na kieleckim Czarnowie. W sierpniu oddziały pediatryczne mają być przenoszone do nowo wybudowanego - tuż przy obiektach WSZ - pawilonu.

Jak podkreślił na sesji przedstawiciel zarządu województwa Kazimierz Kotowski, po przeniesieniu lecznica dziecięca, obok innych znajdujących się na Czarnowie szpitali (poza WSZ, to m.in. Świętokrzyskie Centrum Onkologii) będzie mogła tworzyć zaplecze kliniczne dla studiów lekarskich, które od października ruszą na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Według władz regionu, w nowej strukturze łatwiejsze będzie także zarządzanie finansami lecznicy. W bardziej ekonomiczny sposób będzie można także wykorzystywać jej bazę lokalową. Podniesie się też jakość usług medycznych i polepszy dostęp do diagnostyki - dzięki możliwości korzystania ze sprzętu WSZ. W przyszłości szpital dziecięcy ma funkcjonować w strukturze WSZ jako np. Świętokrzyskie Centrum Pediatrii.

Planowane przenosiny krytykowali m.in. radni PiS, na wniosek których zwołano sesję. Bogdan Latosiński argumentował, że proces łączenia jest w rzeczywistości likwidacją szpitala dziecięcego - postulował m.in. pakiet gwarancji pracowniczych.

Inny przedstawiciel PiS, wiceprzewodniczący sejmiku Andrzej Pruś zaprezentował projekt uchwały, o powołaniu doraźnej komisji, która miałaby wyjaśnić proces przygotowania procesu łączenia szpitali. Uchwała została odrzucona w głosowaniu.

Przedstawicielka związku zawodowego lekarzy ze szpitala dziecięcego Małgorzata Bitner-Buras podkreśliła, że w opinii związkowców lecznica powinna nadal być samodzielną jednostką - ponieważ to jedyny specjalistyczny szpital dziecięcy w regionie.

Wskazała, że powierzchnia użytkowa nowego pawilonu jest zdecydowanie mniejsza od dostępnej obecnie w szpitalu dziecięcym. W nowym obiekcie nie uwzględniono np. siedziby dla dziecięcych oddziałów onkologiczno-hematologicznego i endokrynologicznego, które funkcjonują obecnie w pawilonie przy centrum onkologii.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH