Kielce: za dwa tygodnie decyzja ws. dalszych losów Szpitala Kieleckiego

Komisja konkursowa Urzędu Miasta Kielce, która ma przeprowadzić ocenę propozycji prywatyzacji Szpitala Kieleckiego, otworzyła oferty firm.

Przejęciem Szpitala Kieleckiego Sp. z o.o. NZOZ Św. Aleksandra w Kielcach są zainteresowane firmy ArtMedik z Jędrzejowa oraz Arion Med z Lublina. Komisja konkursowa na analizę ofert daje sobie około dwóch tygodni - informuje portal Gazeta.pl.

Wnioski komisji zostaną przedstawone prezydentowi Kielc Wojciechowi Lubawskiemu, po czym rozpoczną się negocjacje. Do tego czasu miasto nie będzie informowało o treści ofert. Ostatecznych decyzji w sprawie szpitala należy się spodziewać około 10 października.

Przypomnijmy, że załoga lecznicy jest negatywnie nastawiona do prywatycji proponowanej przez miasto. 14 września personel szpitala zorganizował pikietę na placu Jana Pawła II w Kielcach. Chciał w ten sposób zwrócić uwagę mieszkańców i władz miasta na sytuację placówki.

Pod koniec sierpnia większość pracowników szpitala sprzeciwiła się - w zorganizowanym w placówce referendum - sprzedaży udziałów szpitala przez władze Kielc prywatnemu inwestorowi. Jak poinformowała 23 sierpnia wiceszefowa Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w szpitalu Anna Kryszczuk, w referendum wzięło udział 194 z 288 pracowników lecznicy.

179 osób sprzeciwiło się sprzedaży szpitala, za sprzedażą było 13 osób, dwie wstrzymały się od głosu. Drugie pytanie dotyczyło przekazania szpitala Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Świętokrzyskiego. Takie działanie poparło 171 osób, sprzeciw wyraziło 21, dwie wstrzymały się od głosu.

Marszałek województwa Adam Jarubas zapewnił 24 sierpnia podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej, że samorząd wojewódzki nadal jest zainteresowany przejęciem Szpitala Kieleckiego.

- Wychodząc naprzeciw władzom miasta, po raz kolejny powtarzam, że jesteśmy gotowi przejąć ten szpital, również w formie spółki, preferowanej przez władze Kielc formie prawnej - oświadczył Adam Jarubas. Dodał, że placówka mogłaby stać się zapleczem dla kierunku lekarskiego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Do porozumienia między władzami miasta a samorządem wojewódzkim jednak nie doszło.

Szpital Kielecki jest spółką miejską od 2006 r. Władze miasta zdecydowały o sprzedaży udziałów placówki, ponieważ uważają, że nie będą w stanie jej utrzymać i inwestować w jej rozwój. Kieleccy radni podjęli uchwałę zezwalającą władzom miasta na sprzedaż udziałów szpitala w czerwcu b.r.

Według prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego, szpital jest w dobrej kondycji finansowej, ale prywatyzacja jest konieczna. Jednak pracownicy  lecznicy podkreślają, że w szpitalu źle się dzieje: chirurgia się rozpada, ponieważ lekarze jeden po drugim odchodzą z pracy, a interna już właściwie nie istnieje.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH