Kielce: w szpitalu wojewódzkim powstanie centrum urazowe Centrum Urazowe w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach będzie pierwszym w regionie. Fot. Archiwum

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach ma powstać pierwsze w regionie Centrum Urazowe. Planowany wkład Unii Europejskiej w projekt to 8,5 mln zł, co ma stanowić 85 proc. wartości zadania.

Jak informuje Anna Mazur-Kałuża, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, Komitet Sterujący ds. koordynacji interwencji EFSI w sektorze zdrowia, przyjął 22 listopada Plan działań w tym obszarze, w zakresie Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Zaktualizowany dokument obejmuje projekt pozakonkursowy, dotyczący powstania Centrum Urazowego dla dorosłych, w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. Projekt zakłada rozbudowę SOR i zakup wyposażenia na potrzeby Centrum Urazowego, które będzie mocno powiązane ze specjalistycznymi oddziałami i pracowniami, działającymi w WSzZ, m.in. z chirurgią ogólną, ortopedią, neurochirurgią, chirurgią naczyniową oraz anestezjologią i intensywną terapią.

W strukturach Centr Urazowych działa również: blok operacyjny, w obrębie, którego jest stały dostęp do co najmniej jednej sali operacyjnej oraz pracownia endoskopii diagnostycznej i zabiegowej, czynna całą dobę.

Centrum Urazowe musi dysponować również m.in.: lądowiskiem, które posiada Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach. Rolą CU będzie zapewnienie kompleksowej diagnostyki i wielospecjalistycznego leczenia, pacjentom z wielonarządowymi obrażeniami ciała, którzy będą trafiać do WSzZ.

Starania o utworzenie ośrodka trwały wiele lat.

- Będzie to pierwsze Centrum Urazowe w regionie, o ogromnym znaczeniu dla wszystkich mieszkańców województwa świętokrzyskiego - przypomina Andrzej Domański, dyrektor WSzZ w Kielcach.

Planowany wkład Unii Europejskiej w projekt to 8,5 mln zł, co ma stanowić 85 proc. wartości zadania.

Utworzenie Centrum Urazowego w WSzZ uznano za inwestycję strategiczną z wielu względów. Projekt jest zgodny m.in. z 7 Strategią Sprawne Państwo 2020, Strategią Rozwoju Kraju 2020, oraz ze Strategią Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego, w tym z Wojewódzkim Planem Działania Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dla WŚ.

Szpital został zobligowany, by niezwłocznie skompletować wniosek o dofinansowanie budowy CU, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, (oś priorytetowa: ''IX Wzmocnienie strategicznej infrastruktury ochrony zdrowia''). W najbliższym czasie, ogłoszony zostanie przetarg na dokumentację, a w następnej kolejności na realizację budowlaną i wyposażenie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH