Kielce: urząd marszałkowski wciąż zainteresowany przejęciem szpitala

Marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas zapewnił, podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej, że samorząd wojewódzki nadal jest zainteresowany przejęciem Szpitala Kieleckiego Sp. z o.o. im. św. Aleksandra.

- Wychodząc naprzeciw władzom miasta, po raz kolejny powtarzam, że jesteśmy gotowi przejąć ten szpital również w formie spółki, preferowanej przez władze Kielc formie prawnej - oświadczył Adam Jarubas. Dodał, że placówka mogłaby stać się zapleczem dla kierunku lekarskiego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Jarubas przypomina, że poparcie dla tego projektu wyraziła minister zdrowia Ewa Kopacz i minister nauki Barbara Kudrycka.

Marszałek zaapelował do władz Kielc o wznowienie dyskusji o przejęciu Szpitala Kieleckiego przez zarząd województwa. Pytany o to, czy budżet województwa udźwignie utrzymanie i dofinansowanie kolejnego szpitala, odpowiedział, że bardziej obawia się tego, że miejska lecznica przejdzie w prywatne ręce. - Jestem w stanie podjąć się tej odpowiedzialności i chcę to zrobić - zapewnił.

W czerwcu br. radni miasta Kielce podjęli uchwałę, zezwalającą władzom miasta na sprzedaż udziałów szpitala. Zgodzili się też na możliwość przekazania udziałów - w formie darowizny - samorządowi województwa świętokrzyskiego. Jednak do porozumienia między marszałkiem województwa i władzami Kielc nie doszło i zdecydowano o sprzedaży udziałów w trybie komercyjnym.

Na zaproszenie władz Kielc do negocjacji w sprawie sprzedaży udziałów szpitala odpowiedziało sześć firm prowadzących działalność medyczną w Polsce. Do dalszego etapu konkursu dopuszczono trzech oferentów: Arion-Med z Lublina, Szpitale Polskie z Katowic i Artmedik z Jędrzejowa.

Wiceprezydent Kielc Andrzej Sygut mówił 23 sierpnia, że nie widzi zagrożeń dla pracowników szpitala, wynikających z przejęcia lecznicy przez prywatnego inwestora. Według niego, gdyby placówkę przejął urząd marszałkowski, prawdopodobnie lecznica stałaby się częścią szpitala wojewódzkiego.

Tymczasem większość pracowników Szpitala Kieleckiego im. św. Aleksandra sprzeciwiła się - w zorganizowanym w placówce referendum - sprzedaży udziałów szpitala przez władze Kielc prywatnemu inwestorowi.

Jak poinformowała 23 sierpnia wiceszefowa Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w szpitalu Anna Kryszczuk, w referendum wzięło udział 194 z 288 pracowników szpitala. 179 osób sprzeciwiło się sprzedaży szpitala, za sprzedażą było 13 osób, dwie wstrzymały się od głosu. Drugie pytanie dotyczyło przekazania szpitala urzędowi marszałkowskiemu. Takie działanie poparło 171 osób, sprzeciw wyraziło 21 osób, dwie wstrzymały się od głosu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH