Świętokrzyski Oddział Wojewódzki NFZ zażądał opinii prof. Piotra Kalicińskiego, konsultanta krajowego ds. chirurgii dziecięcej, od której uzależnia finansowanie operacji noworodków w szpitalu pediatrycznym w Kielcach. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że konsultant wydał taką opinię już kilka dni temu - zauważa Gazeta Wyborcza.

- Dlatego byłem bardzo zdziwiony, kiedy dostałem pismo z Funduszu - mówi Gazecie Włodzimierz Wielgus, dyrektor kieleckiego Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego.

Chodzi o skomplikowane operacje wad wrodzonych u noworodków, m.in. zarośniętego przełyku lub wodogłowia. Lecznica wykonywała te zabiegi jako jedyna w województwie. Dwa tygodnie temu okazało się jednak, że NFZ za nie nie zapłaci. Dyrekcja Funduszu wyjaśniała, że finansowanie jest niemożliwe, ponieważ szpital nie wykonuje limitu określonego, zgdonie z wytycznymi konsultanta krajowego ds. chirurgii dziecięcej, na 60 operacji rocznie.

W rozmowie z Gazetą prof. Piotr Kaliciński przyznał jednak, że tak rygorystycznie na owe zalecenia patrzy jedynie ŚOW NFZ. Poparł kielecki szpital i wyraził nadzieję, że operacje nadal będą wykonywane. Stosowne pismo skierował też do świętokrzyskiego płatnika zaznaczając, że szpital jako jedyny w regionie wykonuje takie zabiegi.

Andrzej Błaszczyk, zastępca dyrektora do spraw medycznych ŚOW NFZ na pytanie Gazety, dlaczego Fundusz żąda jeszcze jednego pisma konsultanta, odpowiedział:  „Pismo pana profesora Piotra Kalicińskiego kierowane do pana doktora Piotra Stępnia (ordynator oddziału chirurgii, traumatologii i urologii szpitala pediatrycznego) przekazane do naszej wiadomości, otrzymaliśmy w tym tygodniu. Na skierowane przez świętokrzyski oddział NFZ do pana profesora Piotra Kalicińskiego pismo oczekujemy odpowiedzi pozytywnej.”

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH