Kielce: dla dobra pacjenta szpital premiuje lekarzy za zgodę na opt-out FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

"To, że dyrektor zdecydował się premiować osoby, którzy mają podpisaną klauzulę opt-out, jest naszym zdaniem uzasadnione i podyktowane wyłącznie dobrem pacjenta" - napisała w oświadczeniu Anna Mazur-Kałuża, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

Rzecznik poinformowała Rynek Zdrowia, że w kieleckim szpitalu klauzulę opt-out wypowiedziało do tej pory (dane z 19 grudnia br.) 90 lekarzy specjalistów i 45 rezydentów. Sprecyzowała, że klauzulę ma jeszcze podpisaną 76 lekarzy i 24 rezydentów na ok. 470 lekarzy pracujących w placówce.

Dyrekcja w bardzo trudnej sytuacji
"Te dane zmieniają się jednak bardzo dynamicznie. Mamy potwierdzone informacje, że klauzulę, która pozwala na pracę w wymiarze przekraczającym 48 godzin tygodniowo, podpisze kilkunastu lekarzy z Kliniki Położnictwa i Ginekologii" - napisała rzecznik.

Jak dodała, "dyrektor jest w bardzo trudnej sytuacji", ponieważ „nie może zmusić żadnego lekarza do dyżurowania w zwiększonym wymiarze”.

"Ciężko znaleźć w takiej sytuacji rozwiązanie, które będzie jednocześnie bezpieczne organizacyjnie i ekonomicznie dla naszego szpitala. To, że dyrektor zdecydował się premiować osoby, które mają podpisany opt-out, jest - naszym zdaniem - w sytuacji, gdy ponad 130 lekarzy wypowiedziało klauzulę, uzasadnione i podyktowane wyłącznie dobrem pacjenta, który musi mieć zapewnioną opiekę" - napisała Mazur-Kałuża.

Rzecznik przypomniała, że część wypowiedzeń klauzul opt-out już obowiązuje, a część wejdzie w życie na przełomie roku. Poinformowała ponadto, że od pewnego czasu nie ma zbiorowych wypowiedzeń klauzul - decydują się na to pojedyncze osoby, inni lekarze z kolei podpisują opt-out.

Kontrowersyjne pismo
Przypomnijmy: 1 grudnia br. na facebookowym profilu Porozumienia Rezydentów OZZL opublikowano pismo z 29 listopada br. skierowane przez Andrzeja Domańskiego, dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, do kierowników/ordynatorów klinik w placówce.

W piśmie czytamy m.in., że zmiany rozliczania tzw. zejść i wliczania ich do czasu pracy, wprowadzonych oddzielnym pismem, dotyczą wyłącznie lekarzy, którzy podpisali zgodę na pracę w wymiarze przekraczającym przeciętnie 48 godzin tygodniowo.

W dalszej części pisma dyrektor zaznacza, że możliwość rozliczania "zejść" po dyżurach lekarskich winna być traktowana jak podwyżka wynagrodzenia, bowiem ma konkretny wymiar finansowy. W treści dokumentu czytamy, że „zmiany mają na celu premiowanie personelu lekarskiego pracującego ponad przewidziany ustawą wymiar”.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH