Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach zgłosił chęć uczestniczenia w ogólnopolskim programie tworzenia centrów urazowych . Teraz zgłoszenia będzie weryfikowało Ministerstwo Zdrowia.

W całej Polsce w ciągu kilku lat ma być uruchomionych dwanaście centrów urazowych. Na miejscu chorzy mają mieć zapewnioną opiekę kardiochirurgów, ortopedów, neurochirurgów. Mają tam trafiać osoby najciężej ranne w wypadkach. Środki na wyposażenie ma rozdzielić resort zdrowia.

Jan Gierada, dyrektor szpitala obawia się jednak, że szpital może nie przejść weryfikacji ministerstwa.

– W Polsce jest 16 województw, a pieniędzy na realizację pomysłu tylko na dwanaście...

Na stronie internetowej resortu zdrowia została opublikowana ankieta, zawierająca pytania, na które muszą odpowiedzieć placówki, zainteresowane utworzeniem centrum.

Ankieta zawiera m.in. pytania dotyczące posiadania, m.in. bloku operacyjnego z 4 salami operacyjnymi, umożliwiającymi wykonanie niezbędnych zabiegów ratujących życie w zakresie głowy, klatki piersiowej, jamy brzusznej i kończyn, w tym właściwych zabiegów neuro- i torakochirurgicznych, ogólnochirurgicznych i naczyniowych, ortopedycznych i innych, a także zabiegów mini inwazyjnych (np. laparoskopii),  w tym co najmniej jednej wyodrębnionej sali zapewniającej stałą gotowość do udzielania świadczeń zdrowotnych pacjentom urazowym.

Ponadto, pytania dotyczą wyposażenia oddziału anestezjologii i intensywnej terapii (wyższy poziom referencyjny) w sprzęt przeznaczony dla potrzeb chorych we wstrząsie, z niewydolnością oddechową, wymagających wieloetapowego zaopatrzenia operacyjnego kolejnych obrażeń, uzupełnienia diagnostyki, stabilizacji stanu układu oddechowego, krążenia, neurologicznego, w tym powinien mieć co najmniej dwa stanowiska intensywnej terapii do udzielania świadczeń zdrowotnych pacjentom urazowym krążenia, neurologicznego; w tym co najmniej dwa stanowiska intensywnej terapii do udzielania świadczeń zdrowotnych pacjentom urazowym.

Szpitale zainteresowane utworzeniem centrum urazowego muszą odpowiedzieć również na pytanie, czy spełniają wymóg zapewnienia całodobowo, m.in. badania enzymatyczne, bakteriologiczne, histopatologiczne i immunologiczne, badania rentgenowskie, urograficzne, angiografię, USG, TK (co najmniej 16-rzędowe) oraz endoskopową cholangiopankreatografię wsteczną.

Kto załapie się na program będzie wiadomo, gdy wnioski po pierwszej selekcji u wojewodów, trafią do resortu zdrowia. Na razie – jak twierdzą w biurze prasowym ministerstwa – trwa etap I – weryfikacji zgłoszeń na poziomie wojewódzkim. Wzrosną szanse tych placówek, które pozytywnie przejdą wojewódzką selekcję.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH