Kielce: blisko stu pracowników szpitala dziecięcego do zwolnienia

Likwidację 70 z 273 łóżek i zwolnienie blisko stu pracowników zakłada plan restrukturyzacji szpitala dziecięcego w Kielcach zaproponowany przez dyrekcję placówki. W środę (20 lutego) plan restrukturyzacji ma poznać zarząd województwa. Szpital ma 11 mln zł zadłużenia.

Dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Kielcach Włodzimierz Wielgus poinformował już o projekcie związki zawodowe.

Przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Anna Głownia potwierdziła, że związki otrzymały pismo w sprawie zwolnień. Nie ma w nim dokładnej liczby osób, które otrzymają wypowiedzenia.

- Dyrektor poinformował nas ustnie o zwolnieniu od 92 do 97 pracowników, w tym 45 pielęgniarek i pięciu lekarzy. Przy obecnym zatrudnieniu 261 pielęgniarek na pewno odbije się to negatywnie na obsłudze pacjentów. Przy opiece nad dziećmi nie można brać pod uwagę jedynie relacji liczby pielęgniarek do liczby łóżek oraz czynników ekonomicznych - zaznaczyła Głownia.

Ze względu na dobro pacjentów związki ze szpitala nie planują protestów. - Będziemy rozmawiać z dyrekcją i władzami województwa - dodała.

Jak powiedział PAP wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Grzegorz Świercz, dyrektor szpitala ma przedstawić plan restrukturyzacji zarządowi województwa w środę rano. - Przed zapoznaniem się z nim, nie chcę komentować projektu, którego dokładnie nie znam. W przypadku szpitala dziecięcego restrukturyzacja jest jednak nieunikniona - dodał.

Plan restrukturyzacji szpitala po zatwierdzeniu przez zarząd województwa powinien zostać zaaprobowany także przez Sejmik Województwa Świętokrzyskiego, który jest organem prowadzącym placówki. Później będzie mógł być realizowany przez dyrekcję.

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcego im. Władysława Buszkowskiego w Kielcach jest jedną z pięciu placówek podlegających Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Świętokrzyskiego. Pod koniec ub.r. wszystkie przeszły audyt. Kontrola wykazała przerost zatrudnienia w szpitalu dziecięcym oraz "niepełne obłożenie". Według audytorów ma to związek z mniejszą liczbą rodzących się dzieci. Choć jest to jedyny specjalistyczny szpital dziecięcy w Świętokrzyskiem, w ub.r. przyjął o 300 pacjentów mniej niż w roku 2011.

Placówka ma 11 mln zł zadłużenia przy tegorocznym kontrakcie z NFZ w wysokości około 50 mln zł.

Oprócz szpitala dziecięcego Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Świętokrzyskiego podlegają Wojewódzki Szpital Zespolony, Świętokrzyskie Centrum Onkologii, Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii w Morawicy i Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Czerwonej Górze.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH