Kiedy szpitale poznają ryczałty? Stopniowa zmiana liczby punktów zamiast wyceny punktu "ma umożliwić przejrzystsze sprawozdawanie i rozliczanie świadczeń. Fot. PTWP

Sieć szpitali wchodzi w życie 1 października, jak dotąd jednak szpitale nie znają harmonogramu przedstawiania ryczałtów przez NFZ, a tym bardziej ich wysokości jaką zaproponuje im Fundusz.

Nie wiadomo jeszcze dokładnie ile pieniędzy trzeba będzie przeznaczyć na ryczałty z budżetu NFZ. Nie są też jeszcze znane harmonogramy publikowania ryczałtów dla poszczególnych szpitali.

Jak wynika z nieoficjalnych informacji do jakich dotarł Rynek Zdrowia, dokładne liczenie samych ryczałtów może potrwać do końca sierpnia.

Jak przypomina Gazeta Wyborcza poślizg w opublikowaniu ryczałtów wynika ze zbyt późnego podpisania przez ministra finansów nowelizacji planu finansowego NFZ na ten rok.

Gazeta zauważa, że teoretycznie pieniędzy na leczenie nie powinno brakować, bo minister finansów zgodził się by NFZ wydał w tym roku na leczenie przeszło 2 mld zł więcej. Jednak wbrew wcześniejszym zapowiedziom w lipcu nie zwiększono kontraktów dla szpitali.

Cena za punkt miała wzrosnąć od lipca z 52 do 54 zł, czyli prawie 4 proc. Zamiast tego NFZ podniósł tylko o 2 proc. wycenę poszczególnych procedur. Dla szpitali nie oznacza to wzrostu przychodów, ponieważ limit punktów będzie ten sam co dotąd - przypomina GW.

W czwartek (10 sierpnia) Śląski OW NFZ podał w informacji dla mediów, że świadczeniodawcy w leczeniu szpitalnym, psychiatrii i leczeniu uzależnień, świadczeniach odrębnie kontaktowanych oraz ambulatoryjnej opiece specjalistycznej otrzymają 2 procent więcej za realizowane świadczenia z wyrównaniem od 1 lipca tego roku, a kolejne 2 proc. od października br.

Obecnie Śląski OW NFZ przygotowuje aneksy do umów z placówkami medycznymi na III kwartał oraz propozycje na IV kwartał ryczałtu dla szpitali z sieci oraz stawek za punkt dla tych placówek i oddziałów, które do niej nie trafiły.

Świadczeniodawcy w woj. śląskim otrzymali aneksy do umów z informacją o zwiększeniu finansowanie świadczeń o 2 proc. od 1 lipca. Jako przykład NFZ podaje ambulatoryjną opiekę specjalistyczną, gdzie Śląski OW NFZ od 1 lipca zwiększy finansowanie o kwotę 2 232 469,70 zł.

- Ponieważ od 1 października zacznie działać sieć szpitali, stopniowa zmiana liczby punktów zamiast wyceny punktu wynikała z konieczności zmiany i ujednolicenia struktury rozliczeń, w tym wyceny punktu - tłumaczy w przywołanej informacji Małgorzata Doros, rzecznik prasowy ŚOW.

Jak podaje rzeczniczka stopniowa zmiana liczby punktów zamiast wyceny punktu "ma umożliwić przejrzystsze sprawozdawanie i rozliczanie świadczeń, zarówno w szpitalach, jak również w przychodniach. W jednych i w drugich 1 pkt będzie wart 1 zł. Denominacja wartości punktowej pozwoli porównywać np. te same zakresy w leczeniu szpitalnym i przyszpitalnej przychodni".

Więcej: katowice.wyborcza.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH