Katowice: zarząd województwa odracza głosowanie nowej strategii dla szpitali

Pod naporem krytyki zarząd województwa zrezygnował z forsowania na poniedziałkowej (2 czerwca) sesji sejmiku nowej strategii dla swoich szpitali. Po jej przyjęciu marszałek mógłby prywatyzować i likwidować szpitale bez względu na ich wielkość i znaczenie dla pacjentów.

Dokument pod nazwą "Kierunki restrukturyzacji samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej na lata 2014-2018" miał być głosowany podczas najbliższej sesji sejmiku. Przedstawiono w nim listę 20 placówek uznanych przez zarząd za strategiczne. 

Z jednej strony w dokumencie czytamy, że strategiczne placówki powinny dostawać dotacje, bo są ważne dla pacjentów z terenu całego województwa, a z drugiej, że w przyszłości w zasadzie można by je nawet zlikwidować. Każdy wariant jest bowiem możliwy: szpitale te mogą więc pozostać publicznymi zakładami opieki zdrowotnej, mogą być oddane miastom i powiatom, połączone z innymi szpitalami, wreszcie będzie można likwidować w nich oddziały i przekazać ich kontrakty innym, a także zamienić je w spółki i odsprzedać prywatnym inwestorom. Strategia nie mówi o tym, jaki los czeka konkretny szpital. Tym samym jej uchwalenie dawałoby zarządowi województwa wolną rękę w decydowaniu o szpitalach.

Ostetcznie pod naciskiem radnych z komisji zdrowia, urząd marszałkowski ogłosił, że uchwalenie strategii zostało wykreślone z porządku obrad poniedziałkowej sesji. Nie zmienia to jednak faktu, że w tym dniu mają zapaść uchwały o przekształceniu w spółki ze 100-procentowym udziałem samorządu aż czterech lecznic: Szpitala Specjalistycznego w Zabrzu, Dziecięcego Ośrodka Leczniczo-Rehabilitacyjnego "Bucze" w Górkach Wielkich, Szpitala Reumatologicznego im. gen. Ziętka w Ustroniu oraz uzdrowiska w Goczałkowicach-Zdroju.

Takie podejście zarządu oburza przedstawicieli Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. Twierdzą oni, że po dzisiejszych zapowiedziach widać, że tempo tych zmian jest wręcz niebywałe. Dlaetgo na znak protestu OZZPiP organizuje w poniedziałek pod urzędem marszałkowskim pikietę. Obecność zapowiedzieli też członkowie Śląsko-Dąbrowskiej "Solidarności". 

Więcej:m.katowice.gazeta.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH