Katowice: w planie naprawczym szpitala miejskiego... rozbudowa Tylko dla wariantu inwestycyjnego możliwym jest, że od 2021 r. szpital przestanie generować straty. Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Powstanie nowego budynku m.in. z centralną izbą przyjęć i blokiem operacyjnym - obejmuje plan naprawczo-rozwojowy dla miejskiego Szpitala Murcki w Katowicach. Zdaniem władz Katowic tylko wariant inwestycyjny pozwoli zadłużonemu szpitalowi wyjść na "na prostą".

Szacunkowy koszt inwestycji to ok. 62 mln zł. Zgodnie z założeniami, ma się zakończyć do 2021 r.

O przyjęciu placu naprawczo-rozwojowego dla miejskiego Szpitala Murcki poinformował podczas czwartkowej (21 września) konferencji prezydent Katowic Marcin Krupa. To realizacja zapowiedzi prezydenta z lutego, gdy zdecydował on o pozostawieniu szpitala w rękach miasta (wobec propozycji połączenia z Górnośląskim Centrum Medycznym), lecz zastrzegł konieczność restrukturyzacji zadłużonej placówki.

- Sytuacja finansowa szpitala jest trudna, mamy tego świadomość. Finansowo szpital generuje straty, jest pod kreską, dług szpitala w tej chwili to jest ok. 7 mln zł - powiedział prezes szpitala Krzysztof Zaczek.

Dodał, że placówka przeanalizowała już swe możliwości finansowe w zakresie ograniczania kosztów. - Dalsze ich ograniczanie mogłoby się już odbić na bezpieczeństwie funkcjonowania placówki, na bezpieczeństwie pacjentów, więc jedyną szansą poprawy wyniku finansowego jest zwiększenie przychodu, stąd rdzeniem programu jest rozwój szpitala i poszerzenie tej bazy, którą dysponujemy - wskazał.

Pomóc w ustabilizowaniu tej sytuacji ma wspomniany plan naprawczo-rozwojowy. Został on przygotowany przez zarząd szpitala, a następnie zweryfikowany przez firmę audytorską Formedis - podano podczas konferencji.

Plan obejmuje dwa warianty. Pierwszy to wariant modernizacyjny, którego szacunkowy koszt to ok. 28 mln. Drugi wariant - inwestycyjny - jest rozszerzeniem pierwszej opcji, ponieważ obejmuje remont dotychczasowych obiektów, ale i budowę nowego pawilonu; jego koszt szacowany jest na ok. 62 mln zł.

Prezydent Katowic Marcin Krupa przyjął drugą opcję. Jak tłumaczył, przedstawiona symulacja sytuacji finansowej szpitala w perspektywie czterech lat pokazuje, że tylko dla wariantu inwestycyjnego możliwym jest, że od 2021 r. szpital przestanie generować straty.

- Dlatego patrząc na rozwój miasta w perspektywie kilkudziesięciu lat podjąłem decyzję, że przyjmujemy do realizacji właśnie wariant inwestycyjny, który rokuje uzyskanie dodatniego wyniku finansowego przez spółkę w przyszłości. Opcja modernizacyjna oznaczałaby wprowadzenie do budżetu stałej kwoty, którą co roku musielibyśmy przeznaczyć na pokrywanie strat - wyjaśnił prezydent.

Dodał: - Mam nadzieję, że to działanie wychodzi naprzeciw zarówno oczekiwaniom mieszkańców, jak również personelu szpitala.

Jak doprecyzował prezydent, miasto planuje rozwijać działalność szpitala w obszarach zwiększonego zapotrzebowania na konkretne usługi wynikające z prognoz demograficznych, map potrzeb zdrowotnych (zwiększenie liczby łóżek w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym, zwiększenie ilości świadczeń z zakresu rehabilitacji), zwiększenie dostępności do świadczeń w zakresie leczenia udarów.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH