Działania katowickiego magistratu sprawiły, że w Janowie w jednym budynku zarejestrowane są dwa szpitale laryngologiczne, a przez to NFZ z żadnym nie chce podpisać kontraktu - ustaliła Gazeta Wyborcza.

Spółka Laryngologia Janów od siedmiu lat dzierżawi od miasta część dawnego Szpitala im. Śniadeckiego. Chciała go od miasta kupić, ale władze Katowic odmówiły, tłumacząc, że po to, by budynek sprzedać, muszą rozpisać przetarg.

Pierwszy, rozpisany na wiosnę zeszłego roku, po proteście laryngologów został latem unieważniony.
Jesienią miasto rozpisało kolejny przetarg. Ostatecznie w grudniu budynek szpitala w Janowie Katowice sprzedały za 2,5 mln zł warszawskiej spółce Centrum Medyczne Mavit.

Mavit już od stycznia miał urządzać w budynku swój szpital laryngologiczny. Zarejestrowali go już u wojewody, ale z urządzania nic nie wyszło, bo lekarze ze spółki Laryngologia Janów wcale nie zamierzają się z budynku wyprowadzić.

Zyskali właśnie nowy argument. 17 marca sąd pierwszej instancji uznał, że miasto rzeczywiście wypowiedziało spółce Laryngologia dzierżawę niezgodnie z zapisami umowy. To oznacza, że teraz do wydzierżawienia im szpitala jest zobowiązany jego nowy właściciel, czyli... Centrum Medyczne Mavit!

W awanturę, chcąc nie chcąc, wmieszany został NFZ. W kończącym się właśnie konkursie dla szpitali ofertę na leczenie w szpitalu w Janowie złożyły mu bowiem dwa ZOZ: Laryngologia Janów i Centrum Medyczne Mavit. Kontraktu jednak nie dostał nikt - pisze GW.

 - Mamy dwa ZOZ zarejestrowane w jednym miejscu, które w dokumentach wykazują nam dokładnie ten sam sprzęt i warunki leczenia. Nie możemy wybrać żadnej z nich, dopóki sprawa nie zostanie ostatecznie rozstrzygnięta przez sąd - mówi Gazecie Wyborczej Jacek Kopocz, rzecznik śląskiego oddziału NFZ.

- Co będzie dalej? - Odwołamy się od wyroku. Poza tym z własnej strony też wypowiedzieliśmy już Laryngologii Janów dzierżawę i liczymy na to, że kierując się rozsądkiem i dobrem chorych, lekarze ci opuszczą nasz szpital - mówi Andrzej Mądrala, prezes Mavitu.

Tymczasem Laryngologia Janów sama wyprowadzić się nie chce. Najprawdopodobniej spór potrwa jeszcze miesiącami, a może nawet latami.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH