Katowice: szpital wprowadził kodeks etyki dla pracowników

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. A. Mielęckiego w Katowicach wprowadził kodeks etyki dla pracowników. Wszyscy mają być aktywni i twórczy, uczciwi i obiektywni, taktowni i uprzejmi. Muszą też dbać o wygląd i ubiór.

Kodeks wprowadził w życie dyrektor szpitala dr Włodzimierz Dziubdziela, wydając specjalne zarządzenie. Wszyscy pracownicy musieli podpisać oświadczenie, że zapoznali się z jego zapisami i będą go przestrzegać. Oświadczenia zostały dołączone do ich akt osobowych - informuje Gazeta Wyborcza.

Kodeks jednak tylko w nikłej części dotyczy zasad etycznych, takich jak nieprzyjmowanie łapówek czy równe traktowanie wszystkich pacjentów. Inne z etyką nie mają wiele wspólnego: nakazują bycie taktownym, punktualnym i uprzejmym, rozważnym i zdecydowanym, skutecznym, kreatywnym i aktywnym. Pracownicy szpitala muszą być też lojalni wobec przełożonych i szpitala, a także wypowiadać się "w sposób jasny i zrozumiały".

Dyrektor wyjaśnia, że wprowadzenie kodeksu wynikało z konieczności spełnienia wymagań akredytacyjnych, a przyjęte regulacje mają charakter standardowy dla tego typu kodeksów.

Tymczasem Halina Wąsikowska z Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia (CMJ) ocenia, że zaszło nieporozumienie. CMJ nie wymaga od szpitali kodeksów. Wymaga natomiast, aby szpital miał ustalony sposób rozwiązywania problemów etycznych, takich jak uporczywa terapia, mobbing przełożonego względem pracowników czy skargi pacjentów na nieetyczne zachowanie pielęgniarki lub lekarza.

Dyrekcja szpitala twierdzi, że żadnych skarg ani uwag do kodeksu nie otrzymała, wyraża jednak gotowość do podjęcia konstruktywnych rozmów w celu jego doskonalenia.

Więcej: http://wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH