Katowice: problemy z finansowaniem terapii Gamma Knife

O podpisanie kontraktu na terapię aparatem do leczenia radiochirurgicznego Gamma Knife apelują do NFZ specjaliści i pacjenci ośrodka onkologicznego Uniwersyteckiego Centrum Okulistyki i Onkologii w Katowicach.

Do tej pory przeprowadzono tam 82 zabiegi bez wsparcia NFZ. Pierwsze odbyły się w październiku ubiegłego roku. Koszt 82 dotychczasowych oszacowano na 2 mln zł.

- Decydując się na otwarcie tego ośrodka, chcieliśmy uniknąć sytuacji, w której aparat, który może leczyć, stoi i czeka na finansowanie. Myśląc, że kwestia uzyskania kontraktu jest sprawą kilku miesięcy, zdecydowaliśmy się na rozpoczęcie leczenia pacjentów nieodpłatnie. Te możliwości się już jednak kończą. We wrześniu są jeszcze leczeni pacjenci kwalifikowani kilka miesięcy temu. Pacjenci obecnie konsultowani, decydujący się na czekanie na kontrakt, czekają w kolejce, nie możemy im wyznaczyć żadnego terminu - powiedział podczas konferencji prasowej we wtorek (9 września) w Katowicach dr Arkadiusz Lech, kierownik Pracowni Gamma Knife.

Obecnie kolejka tych, którzy zdecydowali się czekać na podpisanie kontraktu z NFZ, to ok. 60 osób. Pozostali chorzy wymagający leczenia neurochirurgicznego lub onkologicznego będą musieli ustawić się w kolejce do drugiego takiego ośrodka w Warszawie lub szukać innych możliwości leczenia.

- Kilkaset osób czeka jeszcze na konsultacje albo już są odsyłane do innych ośrodków, gdzie są stosowane inne metody, porównywalne, ale w niektórych sytuacjach nieco gorsze, bo ta technologia ma swoje zdecydowane wskazania - powiedział onkolog prof. Sergiusz Nawrocki ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jak podkreślił, pozytywną rekomendację dla tej technologii wydała AOTM.

- To znaczy, że została merytorycznie i finansowo oceniona jako taka, którą należy finansować ze środków publicznych. Dziwnym się wydaje, że NFZ tak długo nie podejmuje decyzji. Biorąc pod uwagę, że warszawski ośrodek ma kontrakt, można mówić o pogwałceniu zasady równego dostępu do świadczeń. Ta druga maszyna jest w Polsce potrzebna, mamy pacjentów z całej Polski - dodał prof. Nawrocki.

Jak poinformowała Małgorzata Doros, rzeczniczka śląskiego oddziału NFZ, pierwotnie wniosek o ogłoszenie dodatkowego konkursu na świadczenia złożyło Uniwersyteckie Centrum Okulistyki i Onkologii Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny SUM w Katowicach.

Został jednak odrzucony z powodów formalnych.

- Zgodnie z powziętymi przez śląski oddział NFZ informacjami, podmiot ten faktycznie nie jest właścicielem Gamma Knife oraz nie posiada w ramach struktury organizacyjnej oddziału szpitalnego w zakresie neurochirurgii, co stanowi warunek wymagany - wyjaśniła.
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH