Katowice: potrzebna ochrona i promocja zawodu pielęgniarki

O opracowanie i wdrożenie programu ochrony - w tym promocji - zawodu pielęgniarek i położnych w Polsce wystąpi do minister zdrowia Wojewódzka Komisja Dialogu Społecznego (WKDS) w Katowicach, skupiająca przedstawicieli związków zawodowych, pracodawców i administracji.

WKDS apeluje też do resortu zdrowia o przyspieszenie prac nad tzw. ubezpieczeniem pielęgnacyjnym, ważnym dla działania systemu opieki długoterminowej.

Przyjęte we wtorek (24 listopada) stanowisko WKDS to efekt akcji informacyjnej na temat aktualnej sytuacji pielęgniarek w woj. śląskim, którą przeprowadziły na początku listopada w regionie przedstawicielki regionalnej organizacji Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych (OZPiP). Zwracały one uwagę na „granicznie złe warunki pracy w zakładach opieki zdrowotnej”.

WKDS stanowczo zaprotestowała przeciw planom zmniejszenia (nawet o 10-16 proc.) przez Narodowy Fundusz Zdrowia środków na kontraktowanie świadczeń w zakładach opieki zdrowotnej w woj. śląskim w przyszłym roku. Komisja uważa, że może to być zagrożeniem dla systemu ochrony zdrowia w regionie oraz potencjalnym źródłem konfliktów społecznych.

Komisja chce, by środki na ochronę zdrowia w regionie były w przyszłym roku co najmniej takie same jak w 2009.

„W obawie o poważne rozchwianie finansowania szpitali WKDS proponuje nawet rozważenie możliwości zaciągnięcia przez prezesa NFZ pożyczki na zrealizowanie kontraktów przez zakłady opieki zdrowotnej, tak aby zagwarantowane zostały podstawowe ich funkcje, w szczególności leczenie chorych” – podał w komunikacie po obradach Śląski Urząd Wojewódzki.

Podczas posiedzenia pojawił się pomysł powołania przy wojewodzie śląskim zespołu ekspertów, monitorującego sytuację zawodową pielęgniarek i położnych w regionie. Wojewoda miałby też – w ramach swoich kompetencji – przyjrzeć się przestrzeganiu norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych w jednostkach ochrony zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH