Katowice: po zerwaniu kontraktu uczelnia prosi NFZ o wyjaśnienia

Jak pisaliśmy Śląski OW NFZ niespodziewanie i bez podania przyczyn zerwał umowę z oddziałem chirurgii onkologicznej Szpitala Klinicznego nr 5 w Katowicach. Uczelnia uważa, że taka decyzja uniemożliwia m.in. realizację zaleceń resortu zdrowia dotyczących standardów nauczania przez SUM w zakresie onkologii.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że zerwanie kontraktu jest efektem nieprawidłowości, do jakich miało dojść podczas konkursu ofert na leczenie szpitalne w Śląskim OW NFZ. Po kontroli centrali Funduszu w zaleceniach pokontrolnych miało znaleźć się polecenie, by oddział zerwał wszystkie kontrakty, które zostały (prawdopodobnie) przyznane z naruszeniem przepisów.

Redakcja portalu rynekzdrowia.pl otrzymała w tej sprawie pismo przedstawiające stanowisko Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, podpisane przez rektora tej uczelni prof. Ewę Małecką-Tenderę.

Oto jego treść:

Uczelnia ze zdziwieniem przyjęła nagłą decyzję Dyrektora Oddziału NFZ w Katowicach. Tym bardziej, że przesłane do Szpitala pismo Dyrektora NFZ zawiadamiające o powyższym nie zawierało informacji, co do przyczyn rozwiązania umowy, a rzecznik prasowy Śląskiego Oddziału NFZ informował w mediach, iż cyt. „umowa została wypowiedziana bez podania powodów, bo tych powodów w tej chwili nie ma”.

W związku z tym, iż powyższa kwestia ma strategiczne znaczenie zarówno dla pacjentów korzystających z usług ww. Oddziału, jak i ze względu na konieczność zabezpieczenia potrzeb dydaktycznych Uczelni w zakresie nauczania onkologii – w dniu 6 sierpnia 2012 r. Uczelnia zwróciła się do Dyrektora Śląskiego NFZ o wyjaśnienie przyczyn, a przede wszystkim, z wnioskiem o kontynuację umowy.

Sprawa jest istotna nie tylko dla Szpitala, który poczynił istotne nakłady uruchamiając Oddział Chirurgii Onkologicznej, ale i dla pacjentów, gdyż Szpital jest jedyną jednostką w Katowicach, z którą NFZ zawarł umowę na świadczenie usług w ww. Oddziale, a przy tym jedyną realizującą świadczenia z zakresu np. nowotworów tarczycy u dzieci  i posiadającą aparat do mammografii spektralnej.

Natomiast w przypadku Uczelni taka decyzja Funduszu niweczy dotychczasowe działania podejmowane przez SUM dla utworzenia Centrum Onkologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Stosownie do zaleceń skierowanych do Uczelni Medycznych we wrześniu 2011 r. przez Ministra Zdrowia, dla zapewnienia efektywnego wdrażania onkologii, jak również dla podniesienia standardu nauczania z tego zakresu, w Uczelni powołano Zespół ds. utworzenia Centrum Onkologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.Oddział Chirurgii Onkologicznej miał być bazowym dla Centrum Onkologii i na jego działalności miała się opierać działalność dydaktyczna i naukowa Uczelni z przedmiotu onkologii.

Zatem jak widać nieuzasadniona decyzja Dyrektora Śląskiego OW NFZ ma szerokie konsekwencje, które nie ograniczają się tylko do straty finansowej Szpitala, ale wpływają w szczególności na dostępność do świadczeń onkologicznych w aglomeracji śląskiej i uniemożliwiają realizację – zgodnie  z zaleceniami resortu zdrowia – przez SUM nauczania onkologii przyszłych lekarzy.  

Czytaj też. Katowice: NFZ odebrał kontrakt oddziałowi chirurgii onkologicznej

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH