Katowice: kontrola NFZ w prywatnym szpitalu, który wstrzymał działalność Zarząd GeoMedical złożył w NFZ zgłoszenie dotyczące "nagłego braku możliwości udzielania świadczeń zdrowotnych". Fot. Katarzyna Gubała/PTWP

Pracownicy śląskiego oddziału NFZ rozpoczęli w czwartek (1 sierpnia) kontrolę w prywatnym szpitalu GeoMedical w Katowicach, który zawiesił działalność i zgłosił "nagły brak możliwości udzielania świadczeń zdrowotnych".

Od kwietnia ubiegłego roku placówka udzielała świadczeń w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia na oddziale urologicznym, chirurgii plastycznej oraz w pracowniach gastroskopii i kolonoskopii.

W środę (31 lipca) szpital poinformował media, że złożył wniosek do wojewody małopolskiego i NFZ o wydanie zgody na czasowe zaprzestanie wykonywania działalności leczniczej na oddziałach urologicznym i chirurgii plastycznej. Zarząd GeoMedical złożył ponadto w NFZ zgłoszenie dotyczące "nagłego braku możliwości udzielania świadczeń zdrowotnych".

- Dzisiaj do szpitala udali się kontrolerzy NFZ, którzy na miejscu zweryfikują przekazane nam przez tę placówkę informacje o zawieszeniu działalności. W obszarze ich zainteresowania będzie przede wszystkim kwestia zabezpieczenia pacjentów - powiedziała w czwartek (1 sierpnia) rzeczniczka śląskiego NFZ Małgorzata Doros.

Wicedyrektorka szpitala Mirosława Dadak informowała w środę, że dochowano wszelkich obowiązków wynikających z obowiązujących szpital procedur i że na oddziałach szpitala nie przebywają żadni pacjenci.

Nowoczesny szpital, wybudowany i wyposażony kosztem 150 mln zł, rozpoczął działalność we wrześniu 2017 r. Kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia zawarł dopiero z początkiem kwietnia 2018 r. Placówka, która nie znalazła się w tzw. sieci szpitali, ubiegała się o kontrakt w konkursie.

W ciągu blisko dwóch lat z usług poradni szpitala skorzystało ponad 9100 pacjentów, a personel placówki wykonał ponad 2000 operacji i zabiegów oraz 1683 badań diagnostycznych. Prezes GeoMedical sp. z o.o. Ewa Foltańska-Dubiel przyznała w środę, że spółka od początku 2019 r. borykała się z problemem płynności finansowej. Wskazała, że jednym z kluczowych czynników, które wpływały na problemy finansowe szpitala, była właśnie ustawa o tzw. sieci szpitali z 2017 r., która zamknęła drogę do sieci placówek kontraktowanych przez NFZ na zasadzie ryczałtu, w praktyce uniemożliwiając pacjentom korzystanie z usług nowych szpitali w ramach publicznego systemu służby zdrowia.

Jak poinformowała Ewa Foltańska-Dubiel, w marcu 2019 r. została powołana spółka SanGeoMedical. Udział w projekcie nowych partnerów z Equo SA miał zapewnić optymalizację działalności i rozwój szpitala dzięki świadczenie usług zdrowotnych na zasadach komercyjnych. W lipcu spółka SanGeoMedical sp. z o.o. stała się większościowym udziałowcem GeoMedical sp. z o.o.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych