Czwartek, 18 września 2014 

PAP/Rynek Zdrowia | 19-11-2011 15:52

Katowice: konferencja w obronie publicznej służby zdrowia

Trzeba pilnie zbudować jak najszerszy ruch społeczny sprzeciwiający się polityce prywatyzacji publicznej służby zdrowia w Europie - przekonywali uczestnicy zorganizowanej w sobotę (19 listopada) w Katowicach II Europejskiej Konferencji w Obronie Publicznej Służby Zdrowia.

Spotkanie zorganizowała śląska organizacja Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, komisja krajowa związku zawodowego Sierpień 80 oraz francuska Federacja Zdrowia i Opieki Społecznej SUD.

- Jest rzeczą dowiedzioną w praktyce, że publiczna służba zdrowia jest nie tylko lepsza, tańsza, ale również w sposób skuteczniejszy służy ochronie zdrowia obywateli - powiedział lider Sierpnia 80, Bogusław Ziętek.

Według niego, obecnie w całej Europie nasilają się ataki na publiczną służbę zdrowia; za wzór stawia się amerykański model opieki zdrowotnej, tymczasem - w opinii uczestników konferencji - jest on najbardziej kosztowny i najmniej efektywny.

- Chcemy konsolidować środowiska, które się temu sprzeciwiają chodzi przede wszystkim o wywieranie presji na politykach, którzy tego typu koncepcje lansują - wyjaśnił Ziętek.

Organizatorzy zaznaczają, że w konferencji wzięli udział przedstawiciele wszystkich środowisk medycznych - lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni, którzy uważają, że "makdonaldyzacja" służby zdrowia nie służy nikomu poza właścicielami prywatnych placówek.

Uczestnicy konferencji zastanawiali się jak rozwinąć europejską siatkę "obrony publicznej służby zdrowia". Przedstawiali przykłady komercjalizacji i prywatyzacji systemów opieki zdrowotnej w Europie. Wymieniali się doświadczeniami w zakresie protestów przeciwko prywatyzacji publicznej służby zdrowia w swoich krajach.

 

 • 25% społeczeństwa USA bez ubezpieczenia
  Ha ha to chory z nienawiści do socjalizmu właśnie reforma wprowadzona przez liberałów uważających, że wszystko za rządzących zrobi wolny rynek a oni będą kopać piłkę stworzyła kolejki do szpitali czy specjalistów wymuszające łapówki. Restrukturyzacje szpitali polegające na redukcji zatrudnienia robione przez dyletantów ekonomicznych doprowadzają do zagrożenia bezpieczeństw dla pacjenta likwidacja salowych i zastąpienie ich ekipami sprzątającymi rodem z banków jest tego ewidentnym przykładem. Nie uważam, że w Polsce nie powinna się rozwijać prywatna służba zdrowia, ale powinna się rozwijać równolegle do publicznej i być finansowana z tak lansowanych dodatkowych ubezpieczeń. Podstawowa ochrona zdrowia finansowana ze składki zdrowotnej bez pośrednictwa kas chorych (NFZ- to chora kasa) w systemie budżetowym na jasnych kryteriach możliwych do sprawdzenia przez społeczeństwo tak, aby każdy obywatel na swoim terenie miał możliwość uzyskanie pomocy. Jest skandalem to, że szpital mając obsadę pracowników i połowę pustych łóżek nie przyjmował chorych, bo brak mu limitu wymyślonego przez urzędnika, który za tak stworzone oszczędności dostaje bardzo dużą premię. Szkoda, że nie zaproszono przedstawicieli USA i Kuby i nie porównano tych dwóch systemów no i nakładów, jakie są w obu i ilości społeczeństwa niemającego dostępu do świadczeń zdrowotnych w tych krajach.

  ~Kaptowaniec, 2011-11-20

 • szybciej
  socjalizm = 3 x płacenie za to samo

  1-- składka
  2- za wizyte prywatna
  3 wziatke za łóźko

  i za żadne nie ma faktury

  ~ha ha, 2011-11-19

DODAJ KOMENTARZ

SUBSKRYBUJ WIADOMOŚCI RYNKU ZDROWIA

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl
prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Rynek Zdrowia: polub nas na Facebooku


Rynek Zdrowia: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze


RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

NAPISZ DO NAS

Na nadejście Eboli technicznie jesteśmy przygotowani

Szerzenie się zachorowań na gorączkę krwotoczną Ebola w Afryce Zachodniej jest potężnym problemem epidemiologicznym, który może dotyczyć mieszkańców innych kontynentów. W przypadku Polski ryzyko przywleczenia wirusa wywołującego Ebolę jest niewielkie, ale jednak możliwe - mówi nam dr Iwona Paradowska-Stankiewicz, konsultant krajowy w dziedzinie epidemiologii, pytana o praktyczne przygotowanie szpitali na wypadek tego zagrożenia.

POLECAMY W SERWISACH