Dyrekcja Szpitala Klinicznego nr 5 w Katowicach, renomowanej okulistyki, zwalnia anestezjologów. Nie mogą być zatrudnieni, ponieważ ... nie przewiduje tego statut szpitala.

Tymczasem lecznica wykonuje kilkanaście tysięcy operacji oczu rocznie. Do niedawna pracowało tu siedmiu anestezjologów. W ub. r. prof. Przemysław Jałowiecki, ówczesny konsultant wojewódzki w dziedzinie anestezjologii, ocenił, że klinika powinna zatrudnić więcej specjalistów.

Zamiast tego szpital zwalnia. Zaczęło się od dr Marka Czekaja, zastępcy ordynatora oddziału anestezjologicznego i lidera białego miasteczka rozbitego przed kliniką w proteście przeciw przeniesieniu na Ceglaną klinik alergologicznej i endokrynologicznej ze Szpitala Klinicznego nr 1 w Zabrzu. Gdy dyrektorem szpitala został Andrzej Drybański, natychmiast wręczył Czekajowi dyscyplinarne zwolnienie z pracy.

Kilka miesięcy później Drybański poinformował anestezjologów, że jeśli  zwolnią się z pracy na etatach, szpital zatrudni ich na kontraktach. Jeśli dobrowolnie nie złożą wypowiedzeń, dyrektor sam ich zwolni, ale bez możliwości zatrudnienia na kontrakcie. Anestezjolodzy uznali to za szantaż i odmówili składania wypowiedzeń. 21 września Drybański wysłał do związków zawodowych pisma z zawiadomieniem o zamiarze zwolnienia anestezjologów. Jako powód podał fakt, że choć w szpitalu działa oddział anestezjologii, nie ma w tej sprawie żadnego zapisu w statucie placówki!

Kolejnego dnia do związków zawodowych dotarło kolejne pismo Drybańskiego.

„Doszło do omyłkowego przesłania pisma zawierającego niewłaściwą przyczynę rozwiązania umowy o pracę” - pisze dyrektor i podaje inny powód zwolnień: przejście lekarzy na kontrakty zagwarantuje ciągłość leczenia przy jednoczesnym obniżeniu kosztów.

– To niszczenie szpitala. Anestezjolodzy znajdą pracę bez problemu, ale nie wiem, czy szpital znajdzie kogoś na ich miejsce – mówi Iwona Borchulska z zarządu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, która uczestniczyła w rozmowach o przyszłości szpitala na Ceglanej.

Z samym dyrektorem Drybańskim Gazecie nie udało się skontaktować.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH