10 pracowników Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 5 w Katowicach, tzw. kliniki okulistycznej, rozpoczęło w poniedziałek ( 1 czerwca) po południu protest głodowy w namiotach rozstawionych przed szpitalem.

Załoga tej wiodącej placówki okulistycznej w Polsce sprzeciwia się planom przyłączenia do niej dwóch klinik o innych specjalizacjach. Zdecydowały o tym władze organu założycielskiego placówki, którym jest Śląski Uniwersytet Medyczny.

– Zdajemy sobie sprawę z konsekwencji tego kroku dla naszego zdrowia, ale presja załogi jest olbrzymia. Decyzja władz uczelni jest arbitralna i nikt nie chce z nami rozmawiać – powiedział  szef komitetu obrony placówki Marek Czekaj. Zapewnił, że z powodu protestu nie ucierpią w żaden sposób pacjenci ani kondycja szpitala - głodujący pracownicy wzięli urlopy wypoczynkowe.

W piątek (29 maja) działające w szpitalu związki zawodowe, popierające komitet obrony, rozpoczęły procedurę sporu zbiorowego z pracodawcą. Jak poinformował Czekaj, przygotowywany jest też wniosek do prokuratury, w którym pracownicy zarzucają rektorowi działanie na szkodę placówki.

W poniedziałek (1 czerwca) rano rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Ewa Małecka-Tendera przedstawiła pracownikom szpitala nową dyrektor - Grażynę Leszczyńską, pełniącą przez wiele lat funkcję zastępcy dyrektora w tym szpitalu. Odpowiadała też na pytania załogi dotyczące przyszłości szpitala, a spotkanie przebiegło - jak oceniła - w dobrej atmosferze.

Rektor prof. Małecka-Tendera uznała, że decyzja o rozpoczęciu głodówki wynika z niedoinformowania załogi i braku wiedzy na temat planowanych zmian w szpitalu. Choć obie strony deklarują od wielu dni wolę rozmów, od chwili ukonstytuowania się komitetu obrony placówki nie doszło do spotkania.

– Wydaje mi się, że na tak desperacki krok jak głodówka decyduje się po wyczerpaniu wszystkich innych możliwości. Szkoda, że przedstawiciele komitetu nie spotkali się ze mną, kiedy byłam dziś w szpitalu – powiedziała PAP prof. Małecka-Tendera. Zapewniła, że jest cały czas gotowa do rozmów.

Lider komitetu Marek Czekaj był w poniedziałek (1 czerwca) na urlopie.

– Jeśli cokolwiek chcę zrobić w sprawie szpitala, to robię to w ramach urlopu. Gdybym był na terenie szpitala, na pewno bym był na spotkaniu. Z tego, co wiem, pani rektor nie powiedziała na nim nic nowego. Nowe będzie, jeśli zechce porozmawiać z załogą na temat przyszłości placówki - powiedział.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH