Zdarza się, że pacjentowi, który trafia do szpitala, lekarz, by dostać więcej pieniędzy z NFZ za jego leczenie, wpisuje mu nieodpowiednie, znacznie droższe w rozliczeniu z Funduszem rozpoznanie i leczenie!

Narodowy Fundusz Zdrowia skontrolował co trzeci szpital w Polsce. Wskazane nieprawidłowości będą kosztować szpitale ponad 24 mln złotych. Na tę sumę składają się nałożone przez kontrolerów z NFZ kary oraz stwierdzone przypadki bezprawnego wydawania publicznych pieniędzy, które trzeba do kasy Funduszu zwrócić.

W przypadku śląskiego oddziału Funduszu średnio kontrola kończyła się stwierdzeniem nieprawidłowości wartych prawie 7 tysięcy złotych. Na sumę tę składała się wysokość nałożonej kary oraz kwota wyłudzona przez kontrolowaną placówkę. Dla porównania w województwie podlaskim kwota ta opiewała na 29 tysięcy złotych, co świadczy o znacznie większej skali nieprawidłowości.

W wyniku kontroli placówek zdrowia przeprowadzonej przez Śląski Oddział Wojewódzki NFZ na same szpitale zostały nałożone kary na łączną sumę ponad 1 mln 400 tys. zł. Kontrolerzy ze śląskiego oddziału Funduszu zakwestionowali ponad 300 umów i wystąpili o ukaranie placówek na łączną sumę prawie 2 mln złotych, z czego samych szpitali na kwotę ponad 1 mln 400 tys. złotych.

Zdaniem Zygmunta Klosy, dyrektora Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, najczęściej wykrywane nieprawidłowości przez kontrole w szpitalach województwa śląskiego dotyczą błędów i uchybień w prowadzeniu dokumentacji medycznej. Dotyczy to zwłaszcza braków w odnotowaniu rodzaju wykonanych świadczeń, czy badań. Okazuje się często, że personal nie ma wymaganych kwalifikacji. Stwierdzane są też   braki w sprzęcie. Zdarza się, że ta sama procedura rozliczana jest dwukrotnie lub procedury są niezgodnie z zasadami sumowane do rozliczenia.

Kontrole, które przeprowadza Śląski Odział Wojewódzki NFZ przeprowadzane są w trybie ciągłym, z podziałem na planowe, doraźne i koordynowane. Te pierwsze wynikają z ustalonego planu, drugie są reakcją na jakieś niepokojące sygnały o nieprawidłowościach, a trzecie prowadzone są na zlecenie centrali. Kontroli powinno być coraz więcej, ale niestety, w oddziale brakuje lekarzy specjalistów chętnych do takiej pracy - twierdzi Klosa.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH