Katowice: Szpital w Murckach nie będzie połączony z GCM Katowice: Szpital w Murckach nie będzie połączony z GCM. Fot. Archiwum

Katowicki Szpital Murcki nie będzie połączony z Górnośląskim Centrum Medycznym, pozostanie w rękach miasta - poinformował w piątek (24 lutego) prezydent Katowic Marcin Krupa. Konieczna będzie jednak jego restrukturyzacja. Jej plan ma zostać opracowany do końca lata.

Wcześniej władze miasta przekonywały, że najlepszym wyjściem dla przeżywającego od lat trudności finansowe szpitala w Murckach miałoby być połączenie go z Górnośląskim Centrum Medycznym działającym przy Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Miało to zagwarantować obu szpitalom spokojny byt, załodze pracę, a pacjentom kontynuację leczenia.

Sceptycznie na ten temat wypowiadali się jednak radni oraz mieszkańcy. Sprawa ta wywoływała w mieście dużo emocji, organizowane były protesty. Prezydent spotykał się z mieszkańcami, zasięgał też opinii ekspertów i zdecydował, że szpital w Murckach pozostanie szpitalem miejskim.

- Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty ekonomiczne i społeczne podjąłem decyzję, że szpital pozostanie w rękach miasta. To mieszkańcy Katowic wybrali mnie na prezydenta miasta - a więc tym samym to ich zdecydowane i jednoznaczne stanowisko w tej sprawie uznałem za decydujące - argumentował podczas konferencji prasowej.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego Agata Kalafarska-Winkler, prezydent Krupa spotkał się wcześniej z rektorem uczelni prof. Przemysławem Jałowieckim i przekazał mu, jaką decyzję podjął w tej sprawie. - My tę decyzję szanujemy i mamy nadzieję na dalszą dobrą współpracę z miastem w przyszłości - powiedziała Kalafarska-Winkler.

Szpital Murcki co roku generuje ok. 3 mln zł straty, obecnie jego dług sięga ok. 9 mln zł. Konieczna jest więc jego restrukturyzacja. Dlatego prezydent zlecił opracowanie planu naprawczego. W jego ocenie bez tych działań nie uda się wyprowadzić placówki "na prostą".

Plan ten ma być podjęty "do końca lata". Wówczas znane będą konkrety. - Dzisiaj nie jestem w stanie powiedzieć, czy to będzie się wiązało ze zwolnieniem pracowników, z kwestią zaniechania pewnych działalności medycznych - mówił Krupa.

Na chwilę obecną nie wiadomo też jeszcze, ile dokładnie miałaby kosztować restrukturyzacja.

Wśród najważniejszych celów, jakie stoją teraz przed szpitalem prezydent wymienił: zagwarantowanie mieszkańcom odpowiedniej opieki zdrowotnej "na dobrym poziomie", co wiąże się m.in. unowocześnieniem sprzętu czy zakupem aparatury medycznej czy zapewnieniem pracownikom szpitala rozwoju zawodowego. Za konieczne uznał przygotowanie programu dot. poprawy sytuacji finansowej placówki, restrukturyzacji, a także modernizacji i rozwoju infrastruktury, usprawnienia sposobu zarządzania szpitalem i nadzoru nad jego zarządem.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH