Katowice: Szpital Murcki połączony z GCM? W środę pikieta załogi Personel szpitala w Murckach obawia się utraty miejsc pracy Fot. Archiwum

Władze Katowic prowadzą rozmowy z przedstawicielami Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (SUM) w Katowicach w związku z rozważanym przyłączeniem należącego do miasta Szpitala Murcki Sp. z o.o. do uczelnianego Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach.

Miasto argumentuje, że pozwoli to ustabilizować sytuację borykającego się od lat z trudnościami finansowymi szpitala w Murckach. 11 stycznia z mieszkańcami dzielnicy Murcek w sprawie szpitala mają się spotkać prezydent Katowic oraz rektor SUM.

- Kierujemy się przede wszystkim zasadą dobra pacjentów, gwarancji kontynuacji świadczeń medycznych, ale także gwarancji zatrudnienia personelu szpitala. W tych kwestiach współpracujemy ściśle ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym. Możemy zapewnić, że Szpital w Murckach będzie na pewno dalej działał, nie nastąpi też jego prywatyzacja - mówił we wtorek PAP rzecznik Urzędu Miasta w Katowicach Maciej Stachura.

Przedstawiciele uczelni i szpitala przekazali we wtorek PAP, że rozmowy w tej sprawie są prowadzone, ale nie doszło jeszcze do porozumienia. Gdyby do niego doszło, GCM miałoby kontynuować świadczenia realizowane w szpitalu w Murckach w dotychczasowym zakresie, przy czym realizacja części świadczeń przeniesiona zostałaby do siedziby GCM. W obecnej siedzibie szpitala Murcki GCM rozwijałoby świadczenia rehabilitacyjne.

Personel szpitala w Murckach obawia się jednak utraty miejsc pracy. W środę zaplanowano pikietę. - Ludzie boją się, że GCM nie wchłonie 290 osób - wyjaśniła PAP przewodnicząca zarządu regionu śląskiego Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok.

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Szpital Miejski Murcki został przekształcony w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z dniem 31 października 2013 r. W związku z tym przekształceniem Spółka Szpital Murcki została wyposażona w majątek o wartości blisko 17 mln zł. To nieruchomości oraz majątek ruchomy wprowadzony na kapitał spółki, w której 100 proc. udziałów ma obecnie miasto Katowice. Ponadto w związku z przekształceniem miasto przejęło i spłaciło długi szpitala w wysokości blisko 27 mln zł. W 2015 roku miasto dokapitalizowało szpital kwotą 500 tys. zł.

Łącznie przewidywana strata (bieżąca wraz ze stratą nierozliczoną) placówki w Murckach na koniec 2016 r. wynosi 8,6 mln zł.

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 7 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca to jeden z największych szpitali w kraju, rocznie leczący ponad 160 tys. osób. Oba szpitale są zlokalizowane w tej samej części Katowic, odległość pomiędzy nimi wynosi 5 km.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH