Załoga Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 5 ŚUM w Katowicach protestuje przeciwko planowanym przez władze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego zmianom. Powołano komitet obrony szpitala, oflagowano budynek i... na razie trwa wojna za pośrednictwem mediów. Strony potencjalnego sporu bowiem nie rozmawiają ze sobą.

W poniedziałek (25 maja) rano, rektor ŚUM, prof. Ewa Małecka-Tendera wystosowała do protestującej załogi szpitala pismo z propozycją spotkania i rozmowy, w której chciała przedstawić argumenty za zmianami jakie uniwersytet planuje  wobec SPSK nr 5. Niestety, w odpowiedzi rektor otrzymała pismo, że spotkanie nie jest możliwe.

Kiedy więc będzie możliwe spotkanie stron konfliktu? Jak mówi rzecznik ŚUM, Izabela Życzkowska-Koźmińska, władze uczelni otwarte są na propozycje spotkania i rozmowy.

– Przyczyną konfliktu jest to, że uczelnia chce dokonać zmian w strukturze szpitala SPSK nr 5. Jest to spowodowane, jak mówi rzecznik uczelni, koniecznością dostosowania szpitala do standardów przewidzianych w rozporządzeniu ministra zdrowia. Analiza, przeprowadzana przez rok w szpitalu nr 5 przy ul. Ceglanej wykazała, że jest tam sporo niewykorzystanych miejsc. Klinika Okulistyki Dziecięcej wykorzystuje jedynie połowę ze swoich 50 łóżek – wyjaśnia rzecznik.

Takie wyniki analizy stały się podstawą pomysłu przeniesienia ze Szpitala Klinicznego nr 1 w Zabrzu Kliniki Chorób Wewnętrznych, Alergologii i Immunologi Klinicznej oraz Klinikę Endokrynologi. Te dwie jednostki, razem działające, zajmują w sumie około 40 łóżek. Szpital Kliniczny nr 5 natomiast dysponuje ponad 200. łóżkami, które nie są wykorzystane w takiej ilości.

Aby dokonać przeniesienia placówek z Zabrza władze SUM zdecydowały o zmniejszeniu ilości łóżek w Klinice Okulistyki Dziecięcej do 25 łóżek, czyli do aktualnie faktycznych, zdaniem władz uniwersytetu, potrzeb placówki. Postanowiono także zmniejszyć , tzw. okulistykę „dorosłą” o także 25 łóżek. W te sposób uzyskano potrzebną ilość miejsc dla przenoszonych z Zabrza klinik.

– Okulistyka jest dyscypliną w której postęp następuje niezwykle dynamicznie – mówi rzecznik ŚUM. – Dzięki nowoczesnemu sprzętowi, za pomocą którego przeprowadza się obecnie zabiegi, coraz więcej z nich jest przeprowadzanych w trybie ambulatoryjnym, nie wymagającym hospitalizacji, lub wymajającym jej w bardzo krótkim wymiarze. Stąd także mniejsza potrzeba łóżek na okulistyce, czy inaczej: nie wykorzystanie takiej ich ilości, jakimi dysponuje klinika okulistyki.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH