Katowice: NFZ odebrał kontrakt oddziałowi chirurgii onkologicznej

Śląski OW NFZ niespodziewanie i bez podania przyczyn zerwał umowę z oddziałem chirurgii onkologicznej Szpitala Klinicznego nr 5 w Katowicach. Powodem mogą być podejrzenia o nieprawidłowościach, do jakich mogło dojść podczas konkursu ofert na leczenie szpitalne w Śląskiem.

Oddział działający od końca stycznia został oficjalnie otwarty pod koniec marca. Miał rocznie przyjmować 500-600 pacjentów. Jednak 30 lipca do szpitala trafiło wypowiedzenie kontraktu ze skutkiem od 1 sierpnia. Oznacza to, że chirurgia onkologiczna będzie mogła przyjmować chorych tylko do końca października.

Jak wyjaśnia biuro prasowe Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, zgodnie z ogólnymi warunkami realizacji umowy zarówno świadczeniodawca, jak i Fundusz mogą odstąpić od jej realizacji z wypowiedzeniem trzymiesięcznym bez podania powodów. W przypadku Szpitala Klinicznego nr 5 w Katowicach umowa ta została wypowiedziana właśnie w takim trybie.

- Na razie wypowiedzenie kontraktu niczym nie skutkuje dla pacjentów naszego szpitala. Są przyjmowani jak dotychczas, przeprowadzane są operacje, udzielane porady. Do końca października nic się pod tym względem nie zmieni. Nie znamy żadnych powodów zerwania kontraktu przez Śląski OW NFZ. Mamy trzy miesiące na wyjaśnienie tej kwestii. W najbliższym czasie złożymy odwołanie od decyzji Funduszu, zamierzamy walczyć  o przywrócenie umowy - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Anna Ginał, rzecznik prasowy Szpitala Klinicznego nr 5 w Katowicach.

Jak zapewnia portal rynekzdrowia.pl Małgorzata Doros z biura prasowego Śląskiego OW NFZ, trzymiesięczny okres wypowiedzenia pozwoli zapewnić bezpieczeństwo leczonym obecnie pacjentom do chwili zakończenia terapii lub przekazania leczenia do innego ośrodka.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że zerwanie kontraktu jest efektem nieprawidłowości, do jakich miało dojść podczas konkursu ofert na leczenie szpitalne w Śląskim OW NFZ. Po kontroli centrali Funduszu w zaleceniach pokontrolnych miało znaleźć się polecenie, by oddział zerwał wszystkie kontrakty, które zostały (prawdopodobnie) przyznane z naruszeniem przepisów.

Jak zapewnia Anna Ginał, zerwanie kontraktu w niczym nie zagraża projektowi budowania Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej: oddział chirurgii onkologicznej w Szpitalu Klinicznym nr 5 jest pierwszym etapem tworzenia ośrodka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, w którym chorzy na raka otrzymają kompleksową opiekę chirurgów, onkologów i radioterapeutów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH