Katowice: Górnośląskie CZD wstrzymało planowe przyjęcia z powodu problemów z wodą Powodem wstrzymania planowych przyjęć jest zanieczyszczenie wody w szpitalnej sieci Fot. Archiwum

Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach - największy szpital dziecięcy w Śląskiem – w czwartek po południu do odwołania wstrzymało planowe przyjęcia pacjentów, odwołało zaplanowane zabiegi i wprowadziło zakaz odwiedzin na oddziałach. Powodem jest zanieczyszczenie wody w szpitalnej sieci.

Jak wstępnie potwierdził Bogdan Czapla, kierownik badania wody w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach, w próbkach wody pobranych podczas rutynowej kontroli, znaleziono bakterie z grupy coli. Woda, która płynie z miejskiej sieci, jest w porządku. Natomiast w sieci rozdzielczej szpitala odnotowano kilka punktów, w których stwierdzono bakterie - poinformował tvn24.pl

- Polecono wstrzymanie planowych przyjęć pacjentów, odwołanie planowych zabiegów oraz wypisanie do domu pacjentów niewymagających hospitalizacji - poinformował PAP rzecznik szpitala Wojciech Gumułka.

Działające w szpitalu specjalistyczne przychodnie będą w piątek pracować normalnie.

Decyzja o wstrzymaniu planowych przyjęć została podjęta, gdy dyrekcja szpitala otrzymała informację o wynikach cyklicznej kontroli jakości wody, która wykazała, że woda z wewnętrznej instalacji placówki nie nadaje się do spożycia. Przyczyny zanieczyszczenia nie są na razie znane.

O odwołaniu zaplanowanych na piątek przyjęć do szpitala pacjenci byli informowani telefonicznie.

"Niezwłocznie po otrzymaniu informacji dotyczącej jakości wody w szpitalu podjęto odpowiednie działania, m.in. zabezpieczono dostawy niezbędnej do spożycia oraz mycia ilości wody butelkowanej dla pacjentów i personelu" - poinformował szpital.

O problemach z wodą poinformowano małych pacjentów i ich rodziców oraz wszystkie komórki organizacyjne i inne podmioty działające na terenie szpitala. Zabezpieczono odpowiednią ilość środków dezynfekcyjnych.

- Do chwili obecnej nie odnotowano u pacjentów, opiekunów ani personelu żadnych objawów zatrucia ani zachorowania, mogących być skutkiem problemów z wodą - zapewnił rzecznik.

We współpracy ze spółką Katowickie Wodociągi rozpoczęło się czyszczenie szpitalnej instalacji. Wewnętrzną instalację placówki przełączono do miejskiej sieci wodno-kanalizacyjnej, z pominięciem szpitalnych zbiorników rezerwowych. Zarządzono też płukanie instalacji maksymalną dopuszczalną dawką chloru, co powinno wyeliminować przyczynę zanieczyszczenia.

Kolejne badanie jakości wody odbędzie się w piątek rano. Jeżeli sytuacja wróci do normy, przyjęcia i zabiegi mają zostać wznowione. Bieżące informacje w tej sprawie szpital będzie przekazywał na swojej stronie internetowej www.gczd.katowice.pl.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH