Katowice: EuroMedic może nie dostać pieniędzy za leczenie w lutym

Przedłużenie okresu wypowiedzenia kontraktu prywatnemu szpitalowi EuroMedic do końca lutego jest nieprawne - uznał dyrektor śląskiego oddziału NFZ Grzegorz Nowak. To oznacza, że katowicka placówka może nie dostać pieniędzy za leczenie w tym miesiącu pacjentów.

Prezes szpitala przyjął tę informację z "zaskoczeniem i niedowierzaniem" i stoi na stanowisku, że kontrakt obowiązuje do końca lutego.

Pod koniec września dyrektor śląskiego oddziału NFZ Grzegorz Nowak wypowiedział szpitalowi większą część umowy w związku z nieprawidłowościami przy zawieraniu kontraktu. Pierwotnie umowa miała wygasnąć z końcem grudnia. Po protestach pracowników EuroMedic, którzy okupowali siedzibę śląskiego oddziału NFZ, okres wypowiedzenia wydłużono do końca stycznia.

Pełniący obowiązki prezesa NFZ Marcin Pakulski nie przyjął zażalenia EuroMedic na decyzję o wypowiedzeniu umowy. Szpital jednak ponownie się odwołał, wnioskując jednocześnie o przedłużenie okresu wypowiedzenia. W piątek decyzję o przedłużeniu tego okresu do końca lutego podjął pod nieobecność dyrektora Nowaka ówczesny wicedyrektor ds. medycznych Grzegorz Zagórny. We wtorek dyrektor oddziału odwołał Zagórnego w trybie dyscyplinarnym. Jako powód podał przekroczenie uprawnień przy podpisaniu kolejnego przedłużenia wypowiedzenia. Skierował też sprawę do prokuratury.

- Podpisanie umowy w tym trybie jest nieprawne i zagraża dyscyplinie finansów publicznych - powiedział Nowak podczas czwartkowej (6 lutego) konferencji prasowej w Katowicach.

Prezes EuroMedic Tomasz Ludyga oświadczył w czwartek, że żadne pismo informujące o tym, że decyzja o przedłużeniu wypowiedzenia do końca lutego jest nieprawna, do szpitala do tej pory nie dotarło. - W praworządnym państwie, jakim jest Rzeczpospolita Polska, prawo nie może działać wstecz, i żaden urażony w swojej ambicji urzędnik nie powinien igrać życiem i zdrowiem pacjentów - ocenił Ludyga w przesłanym PAP oświadczeniu.

Jak wyjaśniał podczas czwartkowej konferencji Nowak, o rozwiązaniu umowy ze szpitalem zdecydowało wystąpienie pokontrolne Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz wyniki wewnętrznego postępowania w śląskim oddziale NFZ, dotyczącego nieprawidłowości przy zawieraniu kontraktu przez EuroMedic w 2011 r. - Zakontraktowano wówczas świadczenia na poziomie 37,5 mln zł na niespełna 50 łóżkach. Mały szpital z wielkimi pieniędzmi. (..) Szybko okazało, że EuroMedic zdobył kontrakt w warunkach budzących wątpliwości co do przejrzystości prowadzenia całego postępowania konkursowego - powiedział Nowak.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH