Katowice: Dariusz Jorg nie jest już szefem UCK Katowice: dr Dariusz Jorg nie jest już szefem USK. Fot. PTWP (Eliza Madej)

We wtorek (13 grudnia) dr Dariusz Jorg złożył na ręce rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach rezygnację z zajmowanego stanowiska dyrektora Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego SUM w Katowicach.

Jak poinformowała Agata Kalafarska-Winkler, rzecznik prasowy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, rezygnacja została przyjęta z dniem 13 grudnia br.

Zgodnie z ustawą o działalności leczniczej zostanie ogłoszony konkurs na stanowisko dyrektora USK. Do czasu rozstrzygnięcia postępowania konkursowego szpitalem będzie kierowała osoba powołana przez rektora. Zostanie przedstawiona pracownikom szpitala przez prorektora ds. klinicznych w środę (14 grudnia).

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. Kornela Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego to jeden z największych szpitali w woj. śląskim. W miniony piątek (grudnia) przedstawiciele Centralnego Biura Antykorupcyjnego poinformowali, że dyrektor Centrum usłyszał zarzut przyjęcia korzyści majątkowej - sprzętu RTV o wartości kilkunastu tysięcy złotych, oraz zarzut działania na szkodę Centrum. Miało ono polegać na zawarciu z jedną z firm niekorzystnych umów na ok. 700 tys. zł.

W piątkowym oświadczeniu, wydanym w reakcji na informacje CBA, dyr. Dariusz Jorg podał, że zarzuty dotyczące rzekomego działania na szkodę szpitala nie znajdują najmniejszego oparcia w faktach; ocenił, że postępowanie w tej sprawie wszczęto na podstawie nieprawdziwych pomówień.

"Nie pierwszy raz dyrektor szpitala i szpital są oskarżani o domniemywane nieprawidłowości. Zawsze po rzetelnym przedstawieniu stanu faktycznego zarzuty takie okazywały się nieuzasadnione. W jednym przypadku zarzuty takie rozpoznawane były nawet przez niezawisły sąd, a ze względu na ich bezpodstawność postępowanie zakończyło się uniewinnieniem dyrektora szpitala" - napisał Jorg w oświadczeniu przesłanym PAP.

"Pomówienia, na podstawie których obecnie wszczęto postępowanie, również są całkowicie nieprawdziwe" - głosi oświadczenie. Dyrektor wyraził w nim "głęboką wiarę", że wymiar sprawiedliwości wnikliwie przeanalizuje sprawę, a złożone w postępowaniu wyjaśnienia pozwolą właściwym organom na poznanie zaistniałych okoliczności faktycznych, "co docelowo musi doprowadzić do umorzenia postępowania i oczyszczenia dobrego imienia dyrekcji już na etapie postępowania przygotowawczego".

Według informacji CBA, szef Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach to kolejny podejrzany, któremu postawiono zarzuty w śledztwie dotyczącym korumpowania osób pełniących funkcje publiczne w służbie zdrowia. Nakłaniać do korupcji mieli przedstawiciele powiązanych ze sobą podmiotów z branży medycznej, głównie świadczących usługi dotyczące onkologii i działające m.in. w Katowicach.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH