To piąta tego typu placówka działająca na rzecz aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych w Polsce, po Warszawie, Gdyni, Krakowie i Zielonej Górze. Centra prowadzi Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji.

– W Polsce prawie 6 mln obywateli, czyli 15 proc. społeczeństwa, to osoby z niepełnosprawnością. W województwie śląskim to prawie 550 tys. osób, z czego tylko 69 tys. pracuje – poinformował dyrektor katowickiego centrum Łukasz Strączek.

Centrum Integracja oferuje bezpłatne doradztwo zawodowe, konsultacje psychologiczne i prawno-socjalne, wsparcie pracodawców w procesie rekrutacji, szkolenia zawodowe oraz warsztaty aktywnego poszukiwania pracy. Według założeń, do połowy 2010 roku ma pomóc około 5 tys. osób.

Placówka będzie czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8- 16. Na klientów Centrum czeka trzech doradców zawodowych, dwóch doradców ds. zatrudnienia, psycholog i prawnik. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Budżet projektu to 1,5 mln zł.

Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji działa na rzecz likwidacji barier oraz integracji osób z niepełnosprawnością i osób pełnosprawnych. Organizacja tylko w 2008 r. zaktywizowała zawodowo 2425 osób z niepełnosprawnością, przeprowadziła 208 bezpłatnych szkoleń, udzieliła 13 tysięcy porad specjalistycznych. Jej eksperci stworzyli projekt ustawy antydyskryminacyjnej i przekazali go na ręce premiera RP.

Stowarzyszenie prowadzi kampanię społeczną Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu?, która ma zniechęcić kierowców do bezprawnego zajmowania miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnością.

Od 15 lat stowarzyszenie wydaje magazyn Integracja, który ukazuje się w nakładzie 50 tys. egzemplarzy. Prowadzi również portal www.niepelnosprawni.pl, który odwiedza miesięcznie ok. 200 tys. użytkowników.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH