Bonifratrzy odzyskają szpital w Katowicach. Będzie to już czwarty w Polsce - po Krakowie, Łodzi i wielkopolskich Piaskach, szpital tego zakonu.

W Katowicach zmiana organu założycielskiego ma odbyć się w sposób nieodczuwalny dla pacjentów. Zakon prawdopodobnie rozpocznie działalność leczniczą z początkiem kwietnia. Pracę zachowa 80 proc. dotychczasowej załogi.

Choć miasto nie kwestionowało tytułu prawnego zakonu do szpitala, to wokół jego przekazania narósł konflikt. Władze Katowic chciały, by placówka prowadzona przez zakon była następcą prawnym tej prowadzonej przez miasto. Zakon się na to nie zgodził i zażądał przeprowadzenia likwidacji szpitala.

Miasto musi więc wypłacić pracownikom odprawy, co pochłonie ok. 3 mln zł oraz spłacić dług placówki w wysokości ok. 5 mln zł. Proces likwidacji szpitala potrwa do końca marca.

Bonifratrzy chcą też, by miasto zabrało zamontowany w placówce sprzęt. Trafi on do innych miejskich szpitali.

Inicjatorem budowy, a zarazem fundatorem bonifraterskiego klasztoru i szpitala w Katowicach-Bogucicach był proboszcz miejscowej parafii ks. Leopold Markiefka, który w 1871 r. przekazał na ten cel grunt oraz znaczną kwotę w gotówce. Uroczyste otwarcie i poświęcenie konwentu, szpitala na 30 łóżek i apteki nastąpiło we wrześniu 1874 r.

Wzniesiony jako pierwszy w mieście, szpital był przeznaczony dla górników zatrudnionych w okolicznych kopalniach oraz miejscowej ludności. Po II wojnie światowej został upaństwowiony i przeszedł pod zarząd miejski. Niedawno bonifratrzy odzyskali prawo własności szpitala, potem wynajmowali budynek miastu. Umowę najmu wypowiedzieli pod koniec ubiegłego roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH