Karząca ręka Funduszu zawisła nad szpitalami. Za co te kary? Centrala NFZ w Warszawie. Fot. Piotr Waniorek PTWP

Narodowy Fundusz Zdrowia w ubiegłym roku nałożył spore kary na szpitale. Za co? Zapytaliśmy o to w czterech lecznicach w największych województwach. M.in. w małopolskim, gdzie pewien szpital miał oddać Funduszowi 33 mln zł.

Najdotkliwsza kara spotkała Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Krakowie. W 2015 r., w wyniku kontroli dotyczącej lat 2009-2014, Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ zażądał od szpitala ponad 33 mln zł z tytułu zwrotu środków za wykonane świadczenia medyczne oraz kar umownych.

Szpital miał oddać pieniądze m.in. za pacjentów zoperowanych przez lekarzy, którzy - zdaniem Funduszu - nie mieli do tego uprawnień; nerki przeszczepiali lekarze bez specjalizacji z transplantacji. Według NFZ szpital nie spełnił też formalnych warunków do kontraktowania świadczeń chirurgii onkologicznej. Do konkursu mieli zostać zgłoszeni pracownicy z odpowiednimi kwalifikacjami, ale kontrola wykazała - na podstawie grafików i dokumentacji medycznej - że osoby te zakontraktowanych zabiegów nie wykonywały.

Wysokość kar, jakich domagał się Fundusz była bez precedensu w historii systemu ubezpieczeń zdrowotnych w kraju. - Obecnie kwota sporna to ok. 5,8 mln zł z tytułu zwrotu za procedury z zakresu transplantologii (przeszczepy nerki) oraz kar umownych w łącznej wysokości ok. 479 tys. zł - wyjaśnia Barbara Bulanowska, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie (kiedyś dyrektor małopolskiego oddziału NFZ).

W opinii szpitala, podstawowym problemem jest fakt, że Fundusz nie musiał, oprócz nałożenia kary, żądać jeszcze zwrotu środków.

Kara mogła zagrozić bytowi szpitala
- Świadczenia były wykonane zgodnie z zasadami praktyki klinicznej przez świetnych specjalistów. Fundusz zastosował maksymalną sankcję, mimo że mogło to spowodować kompletne załamanie funkcjonowania nie tylko kontrolowanej kliniki, ale całego szpitala - uważa dyrektor Bulanowska.

Jej zdaniem, casus nałożonych przez NFZ sankcji oraz ich możliwych konsekwencji dla regionu powinien być punktem wyjścia do dyskusji na temat sytuacji w jakich NFZ może, obok nałożenia kar umownych, zażądać zwrotu środków za wykonane świadczenia medyczne, a także adekwatności sankcji w odniesieniu do przewinień.

- Warto byłoby zastanowić się nad nowymi rozwiązaniami i stworzyć precyzyjne przepisy mówiące o tym, w jakich okolicznościach NFZ może zażądać zwrotu środków za wykonane świadczenia. Mam przekonanie, że w obecnej sytuacji prawnej panuje w tym zakresie dość duża dowolność - dodaje dyr. Bulanowska.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH