Kardiolodzy inwazyjni apelują do resortu i płatnika o wstrzymanie cięć w wycenach

Stowarzyszenie Zawodowe Kardiologów Inwazyjnych w Polsce apeluje do Ministerstwa Zdrowia i NFZ o zmianę podejścia w kwestii kontraktowania usług kardiologicznych w sprawie propozycji zakładających cięcia wycen procedur nawet o 20 proc.

Jak informowaliśmy w portalu rynekzdrowia.pl NFZ zamierza w 2012 roku obniżyć wycenę niektórych świadczeń w kardiologii inwazyjnej. Fundusz twierdzi, że musi dostosować wycenę do rzeczywistych kosztów ponoszonych. Zaznacza, że spadły ceny stentów. Cały czas trwają rozmowy z NFZ w tej sprawie (link do artykułu: Obniżenie wyceny procedur w kardiologii inwazyjnej jeszcze nie przesądzone).

Prof. Paweł Buszman, współzałożyciel Stowarzyszenia Zawodowego Kardiologów Inwazyjnych w Polsce (SZKIwP) oraz prezes zarządu American Heart of Poland, przekonuje, że cięcie wycen sięgające nawet 20 proc. jest rozwiązaniem niespotykanym w dzisiejszych czasach i bez wątpienia wpłynie na jakość usług oraz zmniejszy dostępność nowoczesnych rozwiązań - takich jak obrazowanie naczyń wieńcowych, implantacja stentów pokrywanych lekiem, czy skuteczne i bezpieczne, nowoczesne leczenie przeciwzakrzepowe.

- Może to okazać się dla kardiologii regresem o całą dekadę - mówi prof. Paweł Buszman. Według Stowarzyszenia cięcia wycen sprawią, że przypadki choroby wieńcowej, które mogłyby być leczone nieoperacyjnie będą kierowane na trudne i kosztowne zabiegi kardiochirurgiczne, związane z długą absencją chorobową i dużym kosztem społecznym przewlekłej rehabilitacji po zabiegu.

SZKIwP zwraca również uwagę, że katalog procedur pozostaje niezmieniony od lat, co zdaniem kardiologów doprowadziło do sytuacji, w której nie mogły się w nim znaleźć nowoczesne narzędzia diagnostyczne i optymalizujące terapię (np. wewnątrznaczyniowe USG, czyli IVUS czy ocena metodą FFR, trombektomię w zawale serca).

Zarząd Stowarzyszenia podkreśla, że bezpośrednią konsekwencją cięć w wycenie procedur kardiologicznych będą też problemy z dostępnością miejsc i odpływ wykwalifikowanej kadry medycznej. Zdaniem Stowarzyszenia cięcie wyceny procedur kardiologicznych spowoduje także wycofanie się prywatnych inwestorów z kardiologii i podważy zaufanie do ministra zdrowia oraz NFZ.

- SZKIwP w Polsce ma głęboką nadzieję, że zarówno Ministerstwo Zdrowia, jak i NFZ podejmą przemyślane decyzje, by nie zaprzepaścić osiągnięć polskiej kardiologii oraz diagnozować i leczyć chorych szybko, nowocześnie i skutecznie - piszą kardiolodzy w apelu.

Jednocześnie przypominają, że choć ostatnie 10 lat przyniosło poprawę, jeśli chodzi o śmiertelność wewnątrzszpitalną w zawale serca (z 30 do 3 proc.) to problemy sercowo-naczyniowe wciąż stanowią 45 proc. wszystkich przyczyn zgonów w Polsce. Zwracają uwagę, że liczba zgonów osiąga wartość 450 przypadków na 100 tys. ludności, co nadal stanowi wartość 2-3-krotnie większą, niż we Francji, Włoszech czy Niemczech.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH