Kardiolodzy chcą dyskusji o zdrowiu w oparciu o twarde dane. Skąd je brać? Nie jesteśmy nastawieni na wartość i dobre zarządzanie wiedzą gromadzoną przez NFZ, skoro na jego utrzymanie wydatkujemy aktualnie poniżej 0,9 proc. budżetu tej instytucji.

Dzięki rejestrom w kardiologii i innym bazom danych można podjąć dyskusję o wynikach w tej dyscyplinie medycyny i jej efektywności kosztowej. Niestety często nie umiemy wykorzystać gromadzonych danych przy podejmowaniu decyzji w polityce zdrowotnej - mówili eksperci podczas III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 8-10 marca).

Jak podkreśla dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego, zastępca przewodniczącego Rady Narodowego Funduszu Zdrowia, to Fundusz jest dysponentem danych o największej wartości z punktu widzenia strategicznego i operacyjnego w ochronie zdrowia.

Jej zdaniem, przy podejmowaniu decyzji dotyczących polityki zdrowotnej w kraju problemem nie jest brak danych, lecz brak zdolności do ich weryfikacji, analiz i uwzględniania ich w procesie decyzyjnym.

- To jest konsekwencja przyjęcia założenia, że tworzymy taniego płatnika. Nie jesteśmy nastawieni na wartość i dobre zarządzanie wiedzą gromadzoną przez NFZ, skoro na jego utrzymanie wydatkujemy aktualnie poniżej 0,9 proc. budżetu tej instytucji. A to oznacza akceptację braku zdolności kadrowych, sprzętowych, by można było wyciągnąć analityczne wnioski z danych zgromadzonych w bazach NFZ - powiedziała Małgorzata Gałązka-Sobotka, biorąc udział w dyskusji dotyczącej możliwości zastosowania w polskiej ochronie zdrowia. tzw. medycyny opartej na wartości.

Licząc koszty
Medycyna oparta na wartości (Value Based Healthcare - ang.) staje się dzisiaj uznawanym kierunkiem w zarządzaniu ochroną zdrowia, mającym na celu uzyskanie jak najlepszej efektywności kosztowej świadczeń. Dla takiego zarządzania konieczny jest jednak dostęp do wartościowych danych.

Rebecca Richards, dyrektor National Health Service (NHS), Wales Finance Academy, mówiła, że podejście oparte na Value Based Healthcare stało się koniecznością w jej kraju. Nakłady na publiczną ochronę zdrowia w Wielkiej Brytanii w ramach NHS są bowiem najwyższe w Europie, a jednocześnie kraj ten zajmuje 10 miejsce, dość odległe, w ocenie jakości ochrony zdrowia (wg Euro Health Consumer Index).

Jak wskazywała dyrektor Richards, bardzo istotne przy podejściu opartym o Value Based Healthcare jest posiadanie baz danych, które pozwalają mierzyć skutki podejmowanych działań. 

Zbigniew Migdalski, prezes Siemens Healthcare Sp. z o. o. zwrócił uwagę, że wartością, do której odwołuje się też Value Based Healthcare jest doświadczenie pacjenta. Na nie składa się m.in. bezpieczeństwo, możliwość dostępu rodziny i przyjaciół podczas leczenia, także empatia i szacunek okazywany przez personel medyczny, współuczestniczenie przez chorego w wyborze terapii.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH